Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

ZAT Příbram se prosazuje při modernizaci jaderných elektráren

číslo 7/2005

ZAT Příbram se prosazuje při modernizaci jaderných elektráren

Společnost ZAT, a. s., se prosazuje v oblasti zakázek pro jadernou energetiku. Dodávky pro toto odvětví vloni představovaly 260 milionů korun, tj. 38 % ročního obratu firmy. Ke stěžejním patřila zakázka pro jadernou elektrárnu Dukovany, na jejíž modernizaci ČEZ postupně do roku 2012 vydá 12 miliard korun. „Dukovany se po dvaceti letech modernizují a přispívají k tomu české firmy a české know-how,„ řekla po návštěvě ZAT předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Modernizace jaderných elektráren je podle ní složitá, protože jejich struktura dodavatelů, kteří musejí být také kvalifikovaní, je komplikovaná. Úřad se proto snaží být s nimi i v osobním kontaktu. Společnost ZAT se podílela na obměně technologického zařízení třetího bloku, největší v historii dukovanské elektrárny. Její součástí byla mimo jiné výměna zastaralé české a ruské elektroniky systému kontroly a řízení. Blok obnovil výrobu koncem dubna.

Dále se firma podílela na modernizaci jaderných elektráren Temelín, Mochovce na Slovensku a dalších na Ukrajině. Letos společnost ZAT podepsala smlouvu o dodávkách při modernizaci jaderné elektrárny V2 v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Smlouva předpokládá v následujících třech letech dodávky za více než 200 milionů slovenských korun.
[Tisková zpráva ZAT, 21. června 2005.]

(ed)