Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Zářijový kongres Eastlog bude plný výzev

Po dlouhém online exilu se logističtí profesionálové těší na kongresy, semináře a diskuse s živými lidmi – bez nutnosti dívat se na sebe přes obrazovku. Jednou z akcí podzimní konferenční sezony bude 24. ročník logistického kongresu Eastlog. Událost, která se řadí mezi největší ve střední Evropě, se uskuteční 23. a 24. září 2021 v prostorách haly O2 Universum v Praze. V těchto dnech jsou na webu www.eastlog.cz a sociálních sítích odhalována jména řečníků a běží také registrace účastníků. Časopis Automa je mediálním partnerem kongresu.

 

Motto letošního kongresu zní Nový den, nové výzvy. Proč zrovna takto? V roce 2020 se svět probudil do nepříliš šťastného dne. Pandemie změnila každou oblast života. Některá odvětví se propadla, jiným se naopak dařilo, ale všichni aktéři čelili novým výzvám. Nyní, když tento stav pomalu končí, sledujeme, co přinese nový den pro skladování, dopravu, informatiku, personalistiku nebo investice. O novém dni pro logistiku, dodavatelské řetězce, obchod, výrobu či udržitelnost budou mluvit desítky řečníků a diskutovat více než čtyři stovky logistických profesionálů.

Eastlog 2021 se zaměří na pět výzev, kterým čelí logistický trh po pandemii.

 

Učinit logistiku udržitelnější

Logistika, a zejména doprava, je oblast, která produkuje značné množství emisí, jež přispívají ke klimatické změně. Tlak na transformaci odvětví bude v následujících letech enormní. Na co se máme připravit, jaká řešení jsou efektivní a kolik to vše bude stát? Touto výzvou se bude kongres zabývat ve společném dopoledním bloku, který sponzoruje společnost Panattoni. Na programu participují i zástupci projektu Lean & Green (Česko-slovenská iniciativa ECR, GS1 Czech Republic). V tomto bloku vystoupí řečníci z ČR a ze zahraničí, zazní příklady logistické udržitelnosti v praxi a uskuteční se panelová diskuse s názvem Tisíc a jedna podoba udržitelnosti.

 

Ustát bouři v ekonomice

Od konce druhé světové války tu nic podobného nebylo. Celá odvětví ekonomiky zavřená, masivní zadlužení států a rychlá digitalizace bez přípravy. Ekonomika si na své dno zřejmě už sáhla a nyní (pů)jde nahoru. Čeká nás rychlé zotavení? Touto otázkou se bude kongres zabývat ve společném odpoledním bloku. Klíčovým řečníkem bude Miroslav Singer, ekonom, bývalý guvernér České národní banky a současný ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding. Následovat bude panelová diskuse představitelů českého trhu logistiky a dopravy s názvem Hledání dalšího ekonomického normálu.

 

Digitalizovat a robotizovat

Hospodářství prochází proměnou a jednou z možností, jak na ni efektivně reagovat, je spolehnout se více na automatizaci, digitalizaci a robotizaci. O této výzvě se bude diskutovat v průběhu celého kongresu, ale hlavně v odpoledním workshopu Digilog. Účastníci se mohou těšit na prezentace, případové studie a panelovou diskusi.

 

Přijmout nové trendy v průmyslu

Elektromobilita, autonomní řízení, průmysl 4.0, automatizace, digitální výroba, energetická transformace, umělá inteligence, cloud computing… To jsou pojmy, jež se zmiňují v mnoha průmyslových oborech. Které trendy jsou rozhodující pro posílení českého průmyslu? Tato výzva se bude probírat během celého kongresu, ale především na workshopu Autolog. Záštitu nad ním bude mít Sdružení automobilového průmyslu, jehož zástupce vystoupí v úvodu. Účastníky čekají přednášky (např. Iliyana Ivanova ze společnosti Škoda Auto), případové studie a panelová diskuse na téma Změny v logistice automobilového průmyslu.

 

Zvládnout boom e-commerce

Nakupování prostřednictvím internetu je tendence posledních deseti či patnácti let, ale v covidové pandemii se z něj stal její fenomén. Vysoce konkurenční prostředí vyžaduje efektivní intralogistiku a systém doručování. Jaké výzvy v tomto směru čekají na e-shopy? Tato otázka bude tématem odpoledního workshopu Retailog. Patronát v tomto případě převzal Svaz obchodu a cestovního ruchu a jeho prezident Tomáš Prouza pronese úvodní řeč. Workshop tvoří přednášky, případové studie z praxe a panelová diskuse na téma městské logistiky.

 

Doprovodný program

Na účastníky čeká bohatý doprovodný program. Během oběda se konají desetiminutová tzv. speed-datingová setkání Bizlog. Jde o způsob setkání zákazníků a dodavatelů na neutrální půdě, kde obě strany zjistí, zda má smysl jednání dále rozvíjet.

Po ukončení kongresového programu bude galavečer logistických inovací, na kterém budou vyhlášeni vítězové ocenění Log-In pro inovace a inovátory v logistice v České republice. Účastníci si odpočinou na logistickém Business Mixeru – setkání logistických odborníků v neformální atmosféře večera s programem her, soutěží, zábavy a rautového občerstvení.

Jestliže to epidemická situace dovolí, znovu se uskuteční exkurze v rámci programu Seelog, jejímž cílem je představit logistiku v praxi a zprostředkovat informace o zajímavých projektech přímo od manažerů významných logistických center v České republice.

 

Registrace

Kongres se setkává se zájmem ze strany partnerů, kterých jsou už desítky, i účastníků, kteří se registrují na www.eastlog.cz/registrace. Jako každoročně je vstup na celý kongres pro uživatele logistických služeb zdarma. Ti, kteří si přejí pravidelně dostávat novinky o kongresu, se mohou na webu www.atozregistrace.cz/eastlog registrovat k odběru kongresového newsletteru. Dále je možné sledovat profily časopisu Systémy logistiky na sociálních sítích LinkedIn nebo Facebook.

(ATOZ Logistics)