Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Zákaznický den ZAT 2016: dvě novinky pro řízení jaderných elektráren

Společnost ZAT v lednu pozvala zákazníky do svého závodu v Plzni a představila jim dvě novinky pro řízení v jaderných elektrárnách – procesní stanice Z101 a Z102, které doplňují řadu řídicích systémů SandRA (Safe and Raliable Automation). „Tyto procesní stanice realizují speciální bezpečnostní funkce zařazené do nejvyšších bezpečnostních kategorií. Jejich doplnění do rodiny řídicího systému SandRA nám umožňuje řídit kompletní chod jaderné elektrárny včetně nejvyšších bezpečnostních systémů,“ řekl Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a. s.

 
ZAT je jednou ze čtyř firem v EU, které vyvíjejí a dodávají vlastní řídicí systém pro primární okruh jaderných elektráren. Na vývoj každoročně vynakládá 40 milionů korun. Řídicí systém SandRA byl uveden na trh v roce 2011 a velký zájem o jeho instalaci zaznamenala firma v loňském roce, kdy sjednala nové zakázky v objemu 1,2 miliardy korun. Systém SandRA bude dodán do jaderných elektráren v Maďarsku a na Slovensku a pracuje také v obou jaderných elektrárnách v České republice.
 
Společnost ZAT plánuje dodávat řídicí systém SandRA v rámci svých zakázek minimálně do roku 2030 s následným dlouhodobým garantovaným servisem. Přechod (migrace) na řídicí systém SandRA je usnadněn tím, že je možné ho provozovat paralelně se staršími generacemi řídicích systémů ZAT, ale i jiných výrobců. Díky tomu lze jednotlivé funkce na systém SandRA převádět postupně a bez omezení provozu řízeného celku. Navíc je možné ho diagnostikovat na dálku.
 
Společnost ZAT během zákaznického dne ohlásila ukončení podpory pro systémy předchozí generace řad ZAT-DV, ZAT-PRIMIS 2000 a ZAT-D2. „Od ledna příštího roku nebudeme garantovat obecnou dostupnost náhradních dílů, netýká se to však smluvně zajištěných dodávek. Našim zákazníkům, kteří využívají tyto řídicí systémy, proto doporučujeme včas uzavřít smlouvu na garantovaný servis,“ upřesnil Pavel Kulík, technický ředitel společnosti ZAT. Dále by oznámen nový způsob licencování vývojového prostředí Pertinax 6 a možnost bezplatného přechodu na tuto novou verzi.
 
Vedle jaderné energetiky se řídicí systémy ZAT uplatňují také např. na železnici, v plynárenství a ve vodních a bioplynových elektrárnách. Významným oborem pro ZAT je rovněž klasická energetika. Mezi velké zakázky v loňském roce patřila rekonstrukce Elektrárny Opatovice. Letos se chce firma zaměřit na optimalizaci provozu kotlů, parních turbín nebo budicích souprav.
 
Řídicí systém SandRA v některých ohledech naplňuje myšlenky iniciativy Industry 4.0. Je modulární, pracuje zcela autonomně v reálném čase, komunikuje za použití standardizovaných komunikačních rozhraní. V současné době firma pracuje na autodiagnostických funkcích systému a na dálkovém řízení technologií. ZAT spolupracuje se Západočeskou univerzitou v Plzni na výzkumném projektu modelování a simulace strojů a procesů v energetice a na projektu automatizace testování komponent řídicích systémů.
(ev)
 

Obr. 1. Na zákaznickém dni byly uspořádány také semináře, kde si mohli zájemci vyzkoušet funkce řídicích systémů ZAT