Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Ačkoliv se v současné době v odborném tisku a na veletrzích v souvislosti s komunikací v průmyslových podmínkách pozornost téměř výhradně zaměřuje na použití sítě Ethernet a na všestranné možnosti bezdrátového spojení (WLAN atd.), ve strojírenství i nadále trvá zájem o použití průmyslových sběrnic. U bezdrátových komunikačních prostředků sice výrobci strojů a zařízení oceňují mnoho výhod, ale přesto zatím každý druhý strojírenský výrobní podnik v Německu nechce ani v budoucnosti žádné komponenty vyráběných strojů propojovat bezdrátově.
Uvedené údaje jsou jen ukázkou mnoha zajímavých poznatků obsažených v aktuální nezávislé marketingové studii s názvem Industrielle Kommunikation, kterou zpracovala diplomovaná ekonomka Michaela Griesenbruchová, vědecká spolupracovnice vyšší odborné školy FH Südwestfalen. Podkladem pro vypracování této studie, volně navazující na předchozí obdobnou studii téže autorky z roku 2004, byl výsledek anonymního písemného dotazníkového průzkumu uskutečněného v lednu a únoru 2008 v Německu, kterého se aktivně zúčastnilo 351 respondentů především z okruhu renomovaných výrobců výrobních strojů a zařízení. Otázky v dotazníku byly zvoleny tak, aby umožnily od respondentů získat co nejpodrobnější informace o tom, jaké prostředky pro průmyslové komunikace v současné době využívají a jaké jsou jejich záměry z hlediska používání průmyslových komunikačních sběrnic, sítě Ethernet a bezdrátového spojení v nejbližší budoucnosti.
Sběrnicové systémy jsou ve strojírenství pro průmyslovou komunikaci, stejně jako v minulosti, stále nejdůležitější. Podle výsledku průzkumu asi čtyři z deseti respondentů očekávají, že v budoucnu u jejich výrobků význam a objem využití sběrnicových systémů ještě vzroste, zatímco jenom 9 % z nich počítá s poklesem zájmu o tuto techniku. Nejvýznamnějšími a nejčastěji používanými komunikačními systémy jsou přitom nadále sběrnice Profibus a CAN (obr. 1). Větší růst lze ale očekávat v příštích letech i u použití sítě Ethernet, kde s nárůstem objemu dodávek počítá až 81 % dotázaných výrobců. Přitom se ve strojírenství uplatňuje síť Ethernet stále častěji zejména na nejnižší provozní úrovni.
O bezdrátovém spojení se sice mezi odborníky ještě hodně diskutuje, ale ve strojírenství je v současné době rozšířeno stále jen nepatrně. A to přesto, že naprostá většina výrobců uznává jeho nesporné přednosti, jako větší mobilitu a možnost volného pohybu obsluhy, menší náklady na kabeláž nebo možnost přístupu do jinak nepřístupných lokalit, jak ukazují i odpovědi respondentů (obr. 2). Jako hlavní překážky, které brání širšímu použití, uvádějí strojírenské výrobní podniky v dotazníkovém průzkumu především nedostatečnou stabilitu bezdrátového spojení, nedostatečnou bezpečnost přenášených dat (informační bezpečnost) a chybějící produkty navržené s ohledem na provoz v nepříznivých průmyslových podmínkách. Mají-li se prostředky pro bezdrátové spojení šířeji prosadit i ve strojírenství, je třeba intenzivně jednat s jejich dodavateli, a to zejména o již zmíněných tématech. V hodnocení současného stavu a vyhlídek v oblasti komunikace ve strojírenských podnicích a provozech v průmyslu a na strojích a zařízeních jde studie do úplných detailů.
Podrobnější informace o marketingové studii jsou k dispozici na internetové adrese
http://www.marktstudien.org, kde je možné ji také objednat (cena bez DPH je 790 eur). Kompletní studie se dodává na CD-ROM v souboru ve formátu pdf a obsahuje pětistránkový stručný souhrn, 100 stran textu s názornými grafy a diagramy a 350 stran doprovodných tabulek.
Ing. Karel Kabeš
Obr. 1. Minulý, současný a budoucí rozsah použití sběrnicových komunikačních systémů ve strojírenství (zdroj: M. Griesenbruch)
Obr. 2. Jaké výhody přináší bezdrátového spojení ve strojírenství (bylo možné uvést několik možností) (zdroj: M. Griesenbruch)