Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Zabezpečení a chytré řízení domů

Programovatelný automat Tecomat Foxtrot je znám jako univerzální a otevřený řídicí systém pro domácí automatizaci (a nejen pro ni – www.tecomat.cz). Jeho komunikační možnosti dovolují propojení s mnoha technickými zařízeními budov. Lze k němu připojit i ústředny zabezpečovacích systémů Tecnoalarm, Paradox, DSC a Honeywell Galaxy. Nedávno se mezi ně zařadila i populární ústředna Jablotron 100.

 
Začátkem roku 2014 uvedla firma Jablotron na trh první komunikační vazební člen JA-121 T ke svému sběrnicovému systému řady 100. Firma Teco potom přišla s podporou připojení zabezpečovací ústředny Jablotron 100 k řídicímu systému Tecomat Foxtrot v podobě knihovny funkčních bloků Jablotron-Lib pro vývojový systém Mosaic. Ten je určen k programování systémů Tecomat podle mezinárodní normy IEC 61131. Funkční bloky z této knihovny umožňují průběžně načítat všechny údaje a stavy, které ústředna Jablotron 100 poskytuje, a naopak do ní lze vysílat povely k „zastřežení“ nebo „odstřežení“ jednotlivých sekcí a zón. Jablotron zvolil komunikaci po sériové lince RS-485. Jako protějšek lze v systému Foxtrot využít některý ze submodulů řady MR („pigyback“) přímo v centrálním modulu. Je ale možné použít i externí sériový port SC-1101 o velikosti běžného jističe na lištu DIN. Způsob připojení je popsán v příručce projektování Foxtrot.
 
Knihovna se stala součástí standardní instalace vývojového systému Mosaic. Obojí je volně k dispozici na stránkách www.tecomat.cz.
 
Vzájemné propojení řídicího systému Tecomat Foxtrot a zabezpečovací ústředny Jablotron 100 je velmi výhodné. Zabezpečovací ústředna se stává podsystémem integrovaného řídicího systému chytrého domu a podílí se spolu s dalšími komunikujícími podsystémy na řízení jeho technického vybavení. Zabezpečovací ústředně tak může poskytnout zcela nové informace a funkce, např. rozpoznávat libovolné rizikové situace programem PLC. Naopak Foxtrot může ze zabezpečovací ústředny získávat informace o stavu zabezpečovacích snímačů, aniž by byla porušena certifikovaná funkce ústředny. Například informace z čidel přítomnosti osob nebo stavu oken lze využít pro ovládání svítidel, spotřebičů, vytápění, větrání, popř. k ochraně proti mrazu. Je možné řešit i účinnou odezvu domu na rizikové a havarijní situace a poplachy, např. ovládat stav svítidel, ventilace, uzávěrů plynu, vody, vypínačů, sirén, zámků a komunikačního systému. Výstražná hlášení nebo zvukové alarmy je možné spouštět z audiopřehrávače C-VO-0001 B, připojeného k systému Foxtrot dvouvodičovou sběrnicí CIB (Common Installation Bus®). Možností je mnoho – vše závisí na fantazii a tvořivosti projektantů a programátorů.
Ing. Jaromír Klaban, Teco, a. s.
 
Obr. 1. Demonstrační panel možného spojení řídicího systému Tecomat Foxtrot s komunikační jednotkou JA121T a se zabezpečovací ústřednou JA100