Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

WSG 25: inteligentní chapadlo pro chytré továrny

Inteligentní chapadla od firmy Schunk otevírají nové oblasti využití robotů a umožňují dosahovat velké transparentnosti a kvality výrobních, montážních a manipulačních procesů. Kombinace prvotřídní techniky, komunikačních rozhraní a softwaru pomáhá dosahovat velké flexibility, potřebné pro moderní koncept chytrých továren. 

Uchopovací systémy pro široké využití v chytrých továrnách, smart factory, musí být flexibilně nastavitelné a citlivé, s možností bezprostředně komunikovat s nadřazeným řídicím systémem. Miniaturní chapadlo WSG 25 o délce pouhých 100 mm (obr. 1) bylo vyvinuto speciálně pro použití na malých robotech a v kompaktních portálových systémech. Jak pozici prstů, tak i uchopovací sílu lze u každého zdvihu individuálně nastavit a nepřetržitě monitorovat. Tímto způsobem lze zajistit stabilní manipulaci i s křehkými malými díly. Speciálně vyvinutá řemenová kinematika umožňuje dosahovat velké rychlosti prstů, až 400 mm/s, a tím i krátkých dob taktu. Kvalitní vedení čelistí zajišťují vysokou přesnost po celou dobu životnosti chapadla. 

Jednoduché ovládání prostřednictvím Ethernet TCP/IP

Stejně jako všechna dvouprstá paralelní chapadla Schunk řady WSG, lze i WSG 25 uvést rychle a jednoduše do provozu prostřednictvím ethernetového rozhraní s protokolem TCP/IP z intuitivně ovládaného konfiguračního rozhraní v jakémkoliv běžném internetovém prohlížeči a bez instalace dalších programů. Pro tento účel je chapadlo vybaveno průmyslovým konektorem M8. Webový server je již standardně součástí softwaru chapadla a může být také využit pro dálkovou diagnostiku a k odeslání e-mailů s informacemi o stavu chapadla. Vzhledem k tomu, že mnohé běžné funkce jsou již uloženy jako inteligentní uchopovací příkazy, lze chapadlo integrovat do nadřazeného řídicího systému s minimálními požadavky na programování, a řídicí systém tak během provozu není zbytečně zatěžován. V případě potřeby lze rozsah funkcí upravit individuálně podle požadavků úlohy pomocí vestavěného jednoduchého skriptovacího jazyka. Tak je možné spolehlivě a poměrně snadno vyřešit i obtížné úlohy. Standardně integrované řízení spotřeby energie zajišťuje zvláště energeticky efektivní práci chapadla. Zdvih na prst je 32 mm, maximální hmotnost dílu 300 g. Uchopovací síla může být individuálně nastavená mezi 5 a 20 N na cyklus. 

Kompletní řada

Inteligentní mechatronická chapadla Schunk WSG jsou k dispozici celkem ve čtyřech provedeních: typ WSG 50 je možné ovládat prostřednictvím Profinetu, Ethernetu TCP/IP, Profibusu, CAN nebo s použitím osmi virtuálních digitálních vstupů/výstupů (I/O). Pro snadnější uvedení do provozu prostřednictvím Profibusu je integrován přídavný modul Profibus-Monitor. K základní verzi WSG 050-110 se zdvihem 55 mm na prst je dále k dispozici „dlouhozdvihová“ verze WSG 050-210 se zdvihem 110 mm na prst. U obou lze uchopovat silou mezi 5 a 80 N. WSG 32 je naopak velmi malé a je koncipováno pro manipulaci s malými a středně velkými díly. Jeho zcela zakrytá vedení usnadňují čištění. Přes ethernetové rozhraní je lze okamžitě připojit k síti. Volitelně může být vybaveno rozhraními Profinet nebo CAN. Jeho zdvih na prst je 34 mm, uchopovací síla mezi 5 a 50 N. Nové WSG 25 uzavírá řadu směrem k malým velikostem. Je to nejmenší inteligentní chapadlo na trhu, které může být řízeno prostřednictím Ethernetu TCP/IP. 

(SCHUNK Intec, s. r. o.)

Obr. 1. Mimořádně malé inteligentní miniaturní chapadlo Schunk WSG 25, vyvinuté speciálně pro malé roboty a portálové systémy