Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost COPA-DATA pracuje již od března 2012 společně s dalšími partnery z výzkumné i komerční sféry na výzkumném projektu SCADA::GIS, jehož cílem je propojení geografických informací s důležitými údaji z oblasti monitorování a řízení průmyslových procesů. Cílem výzkumného projektu je umožnit zefektivnění průmyslových procesů, přinést jim větší flexibilitu a zjednodušit identifikaci zdrojů provozních chyb.
Geografické informace, jež jsou součástí mnoha aplikací, např. pro navigaci nebo pro sociální sítě, se stávají velmi důležitou součástí moderní informační společnosti. Kromě uvedených klasických geografických aplikací však na důležitosti získává také vzájemná integrace údajů z běžných snímačů se subjektivním hodnocením situace („člověk jako snímač“) a údaji o místě a času. Subjektivní údaje přinášejí informačním a dohledovým systémům významnou přidanou hodnotu např. v oblasti sledování stavu životního prostředí, řízení dopravy, dohledu nad distribučními sítěmi nebo v oblasti správy budov.
Otevřené standardy umožňují propojení dvou světů
Základním požadavkem výzkumného projektu bylo vyvinout nástroj pro obousměrnou prostupnost údajů mezi systémy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) a GIS (Geographical Information Systems). Data z obou systémů mohou být integrována v takové podobě, aby byla bez potíží využitelná v lokalizovaných řídicích systémech pro dohled nad průmyslovou výrobou a optimalizaci výrobních procesů. Výzkumníci proto použili mezinárodně osvědčený průmyslový standard a vytvořili rozhraní pro všeobecné použití, které funguje jako „překladatel“ mezi oběma oblastmi. Pomocí sémantických mostů je možné informace o geografické poloze použít v mnoha různých oblastech průmyslu. Údaje o místě a času opatřené klasifikačními parametry mohou být k dispozici pro systémy GIS i SCADA. Rozhraní je prostupné oběma směry a je založeno na architektuře (SOA; obr. 1).
Využití projektu SCADA::GIS v praxi
Pro vytvoření softwarové infrastruktu-ry založené na architektuře SOA použil vývojový tým software zenon™ od firmy COPA-DATA. Jakmile bude projekt dokončen (pravděpodobně na jaře 2014), bude nově vyvinutá architektura komunikačního rozhraní otestována v praxi na vzorovém projektu řízení distribuční energetické sítě. V projektu jsou dále zapojeny ústav informatiky a správy systémů (ITS) z Univerzity aplikovaných věd v Salcburku, vývojová skupina iSPACE, jež je součástí rakouské společnosti Research Studios Austria (RSA) a SynerGIS Informationssysteme GmbH. Projekt je podporován rakouskou grantovou agenturou FFG.
Obr. 1. Architektura systému SCADA::GIS (prototyp), který překlenuje bariéru mezi geografickými systémy a systémy pro řízení průmyslových provozů
COPA-DATA GmbH
Karolingerstrasse 7B