Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Začátkem prosince 2013 byl uspořádán již šestý ročník workshopu nadace ČVUT Media Lab. Bylo velmi povzbudivé seznámit se s výsledky projektů, které vznikly s podporou této nadace. Nadpoloviční většinu tvořily projekty vzniklé z iniciativy eClub ČVUT, již nadace od počátku podporuje. Iniciativa eClub ČVUT pod vedením Jana Šedivého z katedry kybernetiky ČVUT v Praze se zaměřuje na propojování studentských nápadů se světem podnikání. Skutečnost, že v letošním ročníku pochází větší počet projektů z líhně této iniciativy, jen dokládá, že eClub ČVUT si našel cestu nejen ke studentům, ale i k podnikatelům.
Stejně jako v předchozích letech, i v roce 2013 vzrostl počet projektů podpořených nadací ČVUT Media Lab. Rok od roku také narůstá množství nápadů, které již byly uvedeny do praktického života. Jako letošní příklad může sloužit trojice projektů podpořená iniciativou eClub ČVUT. Projekt pod názvem APEMAN boards se úspěšně zabývá výrobou speciálního typu skateboardů, tzv. longboardů, z materiálu na bázi uhlíkových vláken. Studenti zapojení do projektu BlindShell zase vyprojektovali rozhraní dotykového telefonu pro nevidomé. Třetím realizovaným studentským nápadem je služba Mixturam, která umožňuje zákazníkům určit si složení potravinových doplňků podle svých potřeb. Tento studentský projekt sklízí úspěchy na domácím trhu a jeho tvůrci přemýšlejí o expanzi do zahraničí.
Nejeden projekt je založen na využití informační techniky v oblastech, kde to ještě před několika lety nebylo myslitelné. Mezi aplikacemi pro chytré telefony a tablety se objevují nejen hry, ale i kreslení či výuka psaní. Jednoduchá aplikace LearnToWrite velmi přístupnou formou otevírá svět IT malým školákům i předškolákům.
Tradičními účastníky workshopu Nadace ČVUT Media Lab jsou tvůrci studentské formule CTU CarTech. Tentokrát se rozhodli navrhnout a vyrobit měnič k řízení synchronního motoru s permanentními magnety. Sériově vyrobený kus totiž selhal v nejméně vhodném okamžiku a tato závada přinutila studentské závodníky předčasně ukončit sezonu.
Dalším zajímavým projektem, jenž byl v rámci workshopu prezentován již podruhé, je 6ixtenRobot (Fakulta strojní ČVUT v Praze), tentokrát jeho verze 2.0. Cílem projektu je vytvořit multifunkční robotický podvozek schopný pohybu v těžkém terénu a zároveň vybavený mechanismem pro „chůzi“. Podvozek (obr. 1) by mohl být použit u invalidních vozíků ke zlepšení jejich schopnosti pohybovat se např. v bariérových částech města.
(ev)