Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Nové vývojové a prototypové centrum bylo 25. března 2013 slavnostně otevřeno ve společnosti Siemens Česká republika. V Praze a v Brně v něm pracuje 115 inženýrů, kteří se podílejí na vývoji a testování produktů pro průmysl, energetiku a veřejnou infrastrukturu. Do konce tohoto roku bude v centru obsazeno dalších 40 nových pracovních míst. Celkově Siemens v Česku provozuje již deset vývojových a konstrukčních center, ve kterých zaměstnává více než 500 lidí.
„Protože se inovační cykly neustále zkracují, musíme spojit své síly, abychom udrželi náskok před konkurencí. Jsem proto velmi potěšen, že síť našich center posilujeme otevřením nového vývojového a prototypového centra zde v Praze,“ zdůraznil Klaus Helmrich, člen představenstva koncernu Siemens AG zodpovědný za výzkumné a vývojové aktivity, který nové pražské centrum otevřel společně s Eduardem Palíškem, generálním ředitelem společnosti Siemens v ČR, a Vladimírem Kullou, který je ředitelem tohoto vývojového a prototypového centra.
Přes šedesát pražských inženýrů se společně s padesáti brněnskými kolegy podílí na mezinárodních vývojových projektech globálního koncernu v oblasti automatizace výroby, řízení veřejné dopravy, inteligentních parkovacích systémů nebo měření dodávek a spotřeby energie. Na některých úkolech centrum spolupracuje také s Českým vysokým učením technickým v Praze, Vysokým učením technickým v Brně a Masarykovou univerzitou v Brně. Při otevření vývojového a prototypového centra bylo představeno pět vývojových projektů.
Vývojové projekty
Vývoj průmyslové komunikační sběrnice Profinet a její integrace do zařízení Siemens pro řízení pohybu a automatizaci je projekt, který začal již v roce 2004 a z jehož výsledků těží uživatelé automatizační produktů Siemens, např. Škoda Auto. V novém centru se tento projekt rozšiřuje i pro specifické zákaznické aplikace (např. tiskařské stroje MAN-Roland, výrobu nábytku HOMAG, testování ESP, ABS a brzdy pro BMW).
V rámci projektu inteligentního měření energie je vyvíjen adaptér, který umožní do celkového systému Smart Metering zapojit různá zařízení pro měření spotřeby elektrické energie, vody, plynu atd. Systém Smart Metering umožní sledovat spotřebu a cenu energie on-line.
Pro města a velké aglomerace vyžadující řídit dopravu on-line podle aktuální situace je vyvíjen webový a mobilní software Sitraffic SmartGuard, který dokáže pracovat na vzdáleném serveru a na mapě zobrazovat aktuální dopravní informace. Software bude přístupný i prostřednictvím mobilních platforem iOS a Android. Vzhledem k tomu, že je připojen na cloudové úložiště, zákazník nepotřebuje dodatečnou infrastrukturu.
V novém centru pokračuje vývoj železniční výhybky s řízením motorů a napojením na bezdrátové ovládání a počítání náprav. Tato výhybka byla kompletně vyvinuta a vyrobena v ČR a byla již představena na veletrhu Innotrans 2012. Nyní probíhá její testování, aby mohla získat potřebné certifikáty pro použití na železnici.
Vývojové centrum Siemens v ČR se také podílí na vývoji parkovacích a zobrazovacích systémů. Je zde vyvíjen software, který je přizpůsoben pro konkrétní města a který dovoluje různý způsob placení (SMS, platební karta apod.). V současnosti je připravováno využití systému v jednom z největších měst v ČR a vývojový tým pracuje na integraci čteček městských karet, aby je bylo možné používat při parkování.
(ev)
Obr. 1. Prohlídka projektu Smart Metering v novém vývojovém a prototypovém centru v Siemens ČR
Obr. 2. Člen představenstva koncernu Siemens AG Klaus Helmrich (druhý zleva) diskutuje s projektovým vedoucím Janem Hušákem (první zprava) u železniční výhybky, která je výsledkem vývoje v Siemens ČR