Aktuální vydání

celé číslo

12

2019

Automatizace v energetice a pro efektivní využívání energie

Bezpečnost strojů a zařízení, bezpečnostní PLC moduly

celé číslo

Výrobky společnosti Balluff pro automatizované výrobní linky

Z bohaté nabídky produktů společnosti Balluff pro detekci objektů, měření délek a průmyslovou identifikaci jsou v článku popsány tři technické novinky, jejichž použití přispěje k vyšší spolehlivosti výroby v automatizovaných linkách.

 

SmartLight – signalizační maják LED s rozhraním IO-Link

Signalizační maják LED s rozhraním IO-Link využívá pro signalizaci různých provozních stavů (např. na obráběcích či montážních strojích) pět světelných segmentů (obr. 1). Tyto světelné segmenty tvoří celkem dvacet polí LED. Pro každý světelný segment je možné softwarově určit jednu z pěti barev (červená, zelená, žlutá, modrá a bílá) a tyto barvy softwarově měnit. Na signalizačním majáku lze zobrazovat např. provozní stavy, úrovně naplnění nebo hladiny zásobníků, popř. také signalizovat příslušnou polohu prvku, odměřovaného lineárním odměřovacím snímačem. Připojení a instalace jsou snadné. Stačí pouze připojit standardní nestíněný kabel, který je používán pro připojení snímačů, a tím je signalizační maják LED s rozhraním IO-Link zprovozněn.
 

Světelný závěs BLA pro přesnou identifikaci dílů

Společnost Balluff vyvinula nový světelný závěs BLA (obr. 2) s velkým rozlišením pro optickou detekci objektů o šířce do 50 mm a s dosahem až 2 m. Závěs se skládá z vysílače s vysoce výkonným červeným laserem a z přijímací části. Zařízení může pracovat zcela samostatně, bez dodatečného příslušenství a bez nutnosti používat pro jeho nastavení PC nebo speciální software. Závěs totiž lze kompletně nastavit ovladačem s displejem, jenž je součástí přijímací části závěsu.
 
Vzhledem k rozlišení od 0,01 mm mají závěsy BLA široké možnosti použití. Vyhodnocováno je nejen množství dopadajícího světla ze zvlášť homogenního laserového zdroje, ale také pozice světelné stopy nebo stínu po délce světelného závěsu. Vysílač i přijímač jsou navíc uzavřeny v robustních krytech, které odolávají nepříznivým průmyslovým podmínkám.
 
Funkce závěsů mohou být snadno a rychle seřízeny s využitím multifunkčního grafického displeje. Uživatel může funkcí teach-in určit až šest různých objektů a zamaskovat překážky v měřicím poli (funkce blanking). Takto mohou být spolehlivě detekovány, srovnávány nebo tříděny různé objekty podle minimálních odchylek jejich rozměrů. Výsledky testů jsou kombinací dvou analogových a tří digitálních signálů. K dispozici bude také varianta s rozhraním IO-Link.
 

Vyhodnocovací jednotka RFID s rozhraním IO-Link

Nová vyhodnocovací jednotka BIS V (obr. 3) je vestavěna v odolném kovovém krytu (IP67). Lze k ním připojit až čtyři čtecí a zapisovací hlavy. Mohou to být hlavy pracující v pásmu HF (13,56 MHz) podle ISO 15693 nebo ISO 14443 či v pásmu LF (125 kHz). Vyhodnocovací jednotka sama rozpozná, jaká hlava je k ní připojena. Jako servisní rozhraní pro připojení k počítači funguje USB. Výstupní rozhraní může být Profibus, EtherCAT, Profinet nebo CC-Link. BIS V je navíc na současném trhu jediná vyhodnocovací jednotka RFID, která má rozhraní IO-Link Master pro přímé připojení snímačů nebo akčních členů podporujících komunikaci IO-Link.
 
Obr. 1. Signalizační maják SmartLight se světly LED
Obr. 2. Světelný závěs BLA pro optickou detekci objektů
Obr. 3. Vyhodnocovací jednotka RFID s rozhraním IO-Link