Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Výrazný nárůst zakázek ABB ve třetím čtvrtletí 2014

Ve třetím čtvrtletí roku 2014 vzrostly zakázky společnosti ABB ve všech regionech. K nárůstu na 11,2 miliardy amerických dolarů přispěly především velké zakázky (v hodnotě vyšší než 15 milionů dolarů), mezi něž patří přenosové elektrické sítě v Evropě, projekt těžební automatizace v americkém regionu a závod na zpracování zemního plynu v Africe. Počet běžných zakázek (v hodnotě do 15 milionů dolarů) vzrostl po celém světě. Zvýšená aktivita ABB v oblasti servisu vedla v tomto čtvrtletí k 10% růstu servisních zakázek.

 
Vzhledem k menšímu počtu zakázek na počátku roku 2014 byly tržby o 6 % nižší a dosáhly 9,8 miliardy dolarů. Provozní zisková marže EBITDA ve třetím čtvrtletí t. r. činila 14,3 % oproti 15,7 % ve stejném čtvrtletí loňského roku. Ziskovou marži ovlivnily nižší tržby a výsledky divize Systémy pro energetiku. „V divizi Systémy pro energetiku jsme dosáhli významných milníků v realizaci projektů, dále jsme snížili rizikovost portfolia a zavedli nový obchodní model pro projekty větrných elektráren na moři,“ uvedl generální ředitel ABB Group Ulrich Spiesshofer.
 
Ve třetím čtvrtletí 2014 činil čistý zisk ABB 734 milionů dolarů a základní zisk na akcii 0,32 dolaru. Cílená opatření na řízení čistého provozního kapitálu podpořila peněžní tok z provozních činností, který v prvních devíti měsících roku vzrostl o 29 %. Společnost ABB zahájila program zpětného odkupu akcií v hodnotě 4 miliard dolarů, který oznámila v září, a během třetího čtvrtletí odkoupila akcie v hodnotě přibližně 350 milionů dolarů.
 
„Ziskového růstu dosahujeme pronikáním na nové trhy, inovacemi a expanzí a naším cílem je dosáhnout vyššího růstu, než je růst světové ekonomiky,“ dodal ředitel. „Pečlivě budeme řídit náklady a peněžní toky, neboť krátkodobý výhled světové ekonomiky je čím dál tím nejistější.“

(ed)