Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Vstupně-výstupní systém Axioline pro bezpečnostní úlohy

Moduly Profisafe vstupně-výstupního (I/O) systému Axioline F od společnosti Phoenix Contact umožňují implementaci bezpečnostních funkcí a přenos bezpečnostních signálů prostřednictvím sběrnic Profinet a Profibus s protokolem Profisafe. V modulech je integrována funkce bezpečnostního zastavení kategorie 1 (funkce SS1 podle ČSN EN 60204-1), která při vybavení bezpečnostního signálu nebo při poruše sběrnice zajistí řízené zastavení ovládaného pohonu. Pouze výpadek napájení nebo porucha hardwaru modulu povedou k zastavení kategorie 0 (STO), tj. k okamžitému odpojení napájení pohonu.

 
K vysoké dostupnosti systému přispívá diagnostika až na úroveň jednotlivých kanálů. Odolnost proti rušení zvyšuje funkce vypínání koordinovaného s kapacitní nebo indukční zátěží. Návrh zařízení využívajícího nové moduly a jeho uvedení do provozu výrazně zrychluje a usnadňuje možnost integrovat modul do inženýrského prostředí používaného výrobcem řídicího systému.
 
Moduly Axioline F Profisafe odpovídají specifikaci V2 sběrnice Profinet a mají výstupy s kapacitní zátěží až 10 μF a se jmenovitým proudem 2 A. Odpovídají požadavkům na úroveň funkční bezpečnosti do SIL CL 3 podle ČSN EN 62061 a na úroveň vlastností PL e podle ČSN EN 13849-1.
 

Phoenix Contact, s. r. o., tel.: 542 213 401, e-mail: obchod@phoenixcontact.com, www.phoenixcontact.cz