Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Vstupně-výstupní moduly oslavily čtvrt století: výsledek společného vývoje firem Wago a Beckhoff

Vstupně-výstupní (I/O) moduly byly poprvé veřejně představeny na veletrhu Hannover Messe v roce 1995. Tato inovace výrazně změnila svět automatizační techniky a moduly se staly světovým standardem.

Vstupně-výstupní moduly poprvé sjednotily klasické svorkové bloky určené k montáži na lištu DIN do jednoho montážního celku a přinesly jim výhody sběrnicové komunikace. Modulární a otevřené I/O systémy šetří místo v rozváděči, lze je snadno sestavovat podle požadavků zákazníka a pružně je přizpůsobovat měnícím se požadavkům. Staly se základní komponentou mnoha automatizovaných systémů a využívají se v široké škále úloh v různých průmyslových oborech.

Principy I/O modulů, které dnes tvoří základ mnoha modulárních a flexibilních automatizovaných systémů, byly vyvinuty dvěma rodinnými podniky z Vestfálska: firmou WAGO Kontakttechnik z Mindenu a firmou Beckhoff Automation z Verlu. Ve východním Vestfálsku sídlí množství inovativních průmyslových firem, které i nyní svými produkty a službami výrazně přispívají k rozvoji a implementaci principů průmyslu 4.0. Znalosti a zkušenosti firem WAGO a Beckhoff se před 25 lety skvěle doplnily. Zatímco firma Beckhoff jako odborník na elektroniku a komunikaci přispěla hardwarem i softwarem, WAGO se jako firma, která vyvinula klecové pružinové svorky CAGE CLAMP®, na nových I/O modulech podílela kryty a spojovací technikou. Dva generální partneři se společným konceptem – a výsledkem je mezinárodní standard. Obě firmy, WAGO a Beckhoff, od té doby dodávají I/O moduly na trh samostatně a již i samostatně pokračují v jejich vývoji.

Téměř všichni dodavatelé automatizační techniky ocenili výhody myšlenky, s níž firmy WAGO a Beckhoff přišly, a v průběhu následujících let uvedli na trh vlastní podobné produkty. Ovšem originální I/O moduly mnoho zákazníků stále používá jako osvědčené standardní produkty s dlouhou životností a velkou robustností. Ačkoliv je sortiment I/O modulů nepřetržitě doplňován a rozšiřován, většina původních typů, uvedených na trh v roce 1995, se stále používá a jsou v nabídce obou firem jako standardní katalogové položky.

Společnosti WAGO a Beckhoff se i díky I/O modulům staly úspěšnými dodavateli automatizační techniky. Pokračují i ve společných vývojových aktivitách, zejména jako členové východovestfálského technologického klastru it’s OWL. Spolu s dalšími partnery v něm pracují na implementaci inovativních projektů v oblasti umělé inteligence a digitalizace průmyslu (viz např. články Pružné výrobní moduly ve firmě HARTING nebo Weidmüller propaguje využití strojového učení v průmyslu, oba zveřejněné v loňském listopadovém čísle časopisu Automa).

V časopise Automa byly I/O moduly různých výrobců představeny tabulkovou formou v čísle 11/2017 (I/O moduly do rozváděče i I/O moduly mimo rozváděč). [Tisková zpráva WAGO, prosinec 2020.]

(Bk)

 

Obr. 1. WAGO I/O System 750/753 s více než 500 různými moduly nabízí velkou univerzálnost a flexibilitu