Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Všechny bezpečnostní funkce pohromadě – inovované světelné závěsy

Bezpečnost strojů a strojních zařízení zajišťují bezpečnostní systémy, jejichž častou součástí jsou i bezpečnostní světelné závěsy. Samotná instalace bezpečnostních světelných závěsů však zpravidla nestačí a systém je třeba doplnit např. tlačítky nouzového zastavení nebo kontakty zámků bezpečnostních dveří. Bezpečnostní závory SF4C umožňují, aby oba prvky byly zapojeny přímo, bez nutnosti použít bezpečnostní PLC. Přímo k bezpečnostnímu závěsu lze také připojit přídavné kontakty pro sledování výkonových relé.

 
Ještě donedávna bylo pro zastavení stroje se třemi světelnými závěsy zapojenými v kaskádě třeba šest bezpečnostních relé. Při použití závor SF4C klesne jejich počet na dvě, čímž se nejen snižují pořizovací náklady, ale také se zkracuje doba potřebná k zapojení a zprovoznění zařízení.
 
Světelné závěsy SF4C mají vlastní signální LED s červenou, žlutou a zelenou barvou, které v některých případech mohou nahradit světelné majáky.
 
Světelné bezpečnostní závěsy SF4C splňují požadavky na úroveň vlastností PL e nebo úroveň funkční bezpečnosti SIL 3. Rozteč paprsků je 10 nebo 20 mm, ochranná výška až 640 mm. Součástí standardního provedení jsou funkce muting, blanking s pevným nebo plovoucím oknem, korekce dopadajícího světla či ochrana nastavení heslem.
 

Panasonic Electric Works Europe AG, tel.: +420 541 217 001, www.panasonic-electric-works.cz