Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Vodivostní hladinové spínače Kobold

Měřicí přístroje společnosti KOBOLD Messring GmbH jsou oblíbené u zákazníků vyžadujících přesnost, opakovatelnost, dlouhodobou stabilitu, bezpečnost a bezporuchovost. Ve výrobcích společnosti Kobold, určených pro použití v průmyslu, jsou promítnuty zkušenosti mnohaletého vývoje.

 
Společnost Kobold vyrábí a dodává širokou paletu hladinoměrů a hladinových spínačů. Využívá při tom téměř všechny současně známé měřicí principy. Silnou pozici v tomto segmentu měření si vybudovala díky svým obtokovým hladinoměrům a různým typům hladinových spínačů. Své výrobky vyvinula na základě požadavků zákazníků, kteří si oblíbili výrobky s jejím oranžovým logem.
 

Vodivostní hladinový spínač NEK

Vodivostní hladinový spínač NEK (obr. 1) je kompletní funkční jednotka, která je speciálně navržena pro monitorování polohy hladiny vodivých kapalin v extrémních podmínkách. S ohledem na své provedení bez pohyblivých částí je tento spínač velmi vhodný k monitorování problémových kapalin, jako jsou např. ty, které obsahují pevné částice, mají minimální hustotu nebo velkou viskozitu.
 
Chytře provedené závitové připojení dovoluje instalaci jak zvnějšku, tak i zevnitř kontrolované nádrže nebo potrubí. Tím je zajištěna velká variabilita umístění přístroje. Lze jej instalovat téměř všude: např. je možné zašroubovat jej do ochranné prodlužovací tyče a umístit do víka nádrže. Délka této tyče může být téměř jakákoliv.
 
Hladinový spínač NEK využívá vodivostní princip měření: dotkne-li se médium obou sond, kontakt sepne.
 
Tento spínač nachází uplatnění v nádržích s chemikáliemi, v zásobnících a nádržích s čerstvou vodou, míchacích zařízeních nebo při ochraně čerpadel proti běhu nasucho. Základní technické parametry jsou v přehledu trhu na str. 28, podrobnější informace jsou obsaženy v prospektu tohoto zajímavého hladinového spínače, který zájemcům rádi zašlou pracovníci českého zastoupení společnosti Kobold (viz inzerát na předchozí straně).
 

Vodivostní hladinový spínač NES s pevnými sondami

Vodivostní hladinový spínač NES (obr. 2) je mnohem větší než již popsaný NEK. Vzhledem k jeho konstrukci lze hlídat až šest různých poloh hladiny. Sondy přicházející do styku s médiem jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli, slitiny Hasteloy nebo titanu. Volba materiálu závisí na požadavku zákazníka. Sondy jsou od svého okolí izolovány povlakem z polyolefinu nebo z PTFE. Vhodná kombinace materiálu sondy a izolačního povlaku umožňuje hladinový spínač NES použít jak v neagresivních, tak i v silně agresivních médiích.
 
Délka sond je volitelná, a to až do 3 m. Nicméně konečnou délku si zákazník může upravit sám podle svých potřeb jednoduše tím, že sondu zkrátí nebo ořeže její izolační povlak.
 
Nedílnou součástí tohoto zařízení je spínací relé. Zde společnost Kobold doporučuje své dva typy relé NE: první typ (NE-10.) je určen buď ke hlídání jednoho limitního signálu, nebo ke kontrole rozsahu (minima a maxima) a je vybaven jedním přepínacím kontaktem; druhý typ (NE-30.) má dva přepínací kontakty a je schopen hlídat dva rozsahy nebo čtyři limitní polohy hladiny.
 

Vodivostní hladinový spínač NEH s kabelovými sondami

Vodivostní hladinový spínač NEH (obr. 3) je vybaven sondami umístěnými na kabelu. To má několik výhod:
  • délka kabelu je až 30 m, což dovoluje hlídat hladinu i v hlubokých nádržích,
  • flexibilní kabel dovoluje umístit sondu do míst, kde nevede přímá cesta (např. kde překáží vnitřní vestavěné prvky),
  • délka sondy je velmi snadno upravitelná.
 
I tento typ spínače potřebuje pro svou správnou funkci spínací relé typu NE.
 

Vodivostní limitní spínač LNK pro potravinářství

Vodivostní limitní spínač LNK (obr. 4) splňuje hygienické standardy (má certifikát EHEDG). Je vhodný pro čištění postupy CIP a SIP. Vyrábí se s jednou, dvěma nebo čtyřmi sondami. Je k dispozici i s povlakem E-CTFE s vynikající chemickou odolností, vhodným i do velmi silně korozivního prostředí. Spínač lze použít i pro pěnivá média.
 
Výstupní signál z přístroje s vestavěným převodníkem lze přímo napojit na PLC. To znamená nízké náklady na instalaci, minimální požadavky na propojovací kabeláž a velkou odolnost proti rušení.
 
Sondy jsou vyráběny z korozivzdorné oceli, délka je volitelná v rozmezí 4 až 1 500 mm. Izolační část je zhotovena z plastu PEEK, jenž je rovněž chemicky velmi odolný. Citlivost přístroje je nastavitelná ve čtyřech krocích: 0,1, 1, 10 nebo 100 kΩ.
Obr. 1. Vodivostní hladinový spínač NEK
Obr. 2. Vodivostní hladinový spínač NES
Obr. 3. Vodivostní hladinový spínač NEH
Obr. 4. Vodivostní limitní spínač LNK