Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Vlečné řetězy z běžných i korozivzdorných ocelí a z plastů

číslo 4/2006

Vlečné řetězy z běžných i korozivzdorných ocelí a z plastů

Společnost Meteor Czech Republic, s. r. o., oddělení automatizace, je součástí skupiny Tech-Con Group, která zahájila svoji činnost v zemích východní Evropy v roce 1991. V oboru průmyslové automatizace firma zastupuje na trhu v České republice světoznámé firmy jako Camozzi, ZEC, Kinetrol, LS Industrial systems, M&M Spirax Sarco, Permatex, Fimet, Vuototecnica, Nuova firma, Flotronic pumps, Gimatec a EKD Gelenkrohr.

Po přestěhování do nových prostor se mj. několikanásobně zvětšila skladová zásoba veškerého sortimentu a navíc se v tuto chvíli v tuzemsku již vyrábějí pneumatické válce na zakázku do dvou hodin; to je pro zákazníky společnosti Meteor Czech Republic jistě značnou výhodou.

Obr. 1.

Obr. 1. Energetické řetězy SLE (vpředu) a GKA (vzadu)

Důležitou novinkou v sortimentu firmy Meteor Czech Republic jsou energetické (tzv. vlečné) řetězy známé německé firmy EKD Gelenkrohr GmbH. Používají se pro přívod energií, řídicích signálů a médií k pohyblivým částem strojů a zařízení. Plní především ochrannou funkci tím, že chrání kabely a hadice před vnějšími vlivy a umožňují jejich bezproblémový pohyb.

Energetické řetězy se dodávají v sedmi základních skupinách podle provedení.

Kovové řetězy

Kovové řetězy, zejména typ SLE, jsou energetické řetězy standardně vyráběné z pozinkované oceli, pro agresivní prostředí z korozivzdorné oceli (obr. 1). Pracují na dlouhých tratích s vysokými manipulačními rychlostmi a zrychlením. Jsou určeny zejména pro obráběcí stroje, válcovny plechu a speciální stroje (obr. 2). Rozsah poloměrů ohybu je 60 až 600 mm, řetěz je samonosný do délky 9 m.

Samostatnou skupinou kovových řetězů jsou řetězy označované SFK. Vyrábějí se z oceli a jsou charakteristické uzavřenou konstrukcí, která chrání kabely, hadičky apod. před odletujícími horkými pilinami při obrábění, střepy apod. Jsou určeny zejména pro obráběcí centra. Rozsah poloměru ohybu je 75 až 350 mm. Jsou vyrobeny z ocelového galvanizovaného plechu obdélníkového průřezu.

Obr. 2.

Obr. 2. Energetický řetěz SLE ve vodicím žlabu

Speciální řetězy série GKA (obr. 1), které se vyrábějí z korozivzdorné oceli V4A (vysoce legovaná austenitická chromniklová ocel s přísadou molybdenu), se používají pro nesení zejména velkého počtu kabelů nebo hadiček nebo kabelů a hadiček o velkém průměru. Jsou určeny pro obráběcí stroje s dlouhým pojezdem a pracují bez podpěr. Rozsah poloměru ohybu je 300 až 1 000 mm, řetěz je samonosný do délky 12 m, výška řetězu je 150 až 500 mm.

Plastové řetězy

Nejčastěji používaná série Kolibri je vyráběna z polyamidu vyztuženého skleněným vláknem, který má velmi dobrou chemickou odolnost zejména proti slabě koncentrovaným kyselinám a louhům. Jde o celkem levnou variantu energetického řetězu, kde jeho každý článek lze použít jako přichycovací patku. Pracovní teploty jsou od –40 do +135 °C.

Řetězy typu PFR jsou vhodné zejména pro krátké tratě. Jsou určeny pro obráběcí, svařovací a jiné stroje. Rozsah poloměru ohybu je 75 až 300 mm, řetěz je samonosný do délky 2 m, výška řetězu je 35 až 150 mm. Materiálem je opět polyamid vyztužený skleněným vláknem.

Obr. 3.

Obr. 3. Energetický řetěz Marathon pro extrémně dlouhé pohyby (20 až 2 000 m)

Řetězy typu PLE lze použít pro nesení velkého počtu kabelů a hadiček nebo kabelů a hadiček o velkém průměru. Jde o obdobu typu SLE, ale vzhledem k použitému materiálu jsou tyto plastové řetězy vhodné pro kratší dráhy než jejich kovová varianta. Jsou určeny pro obráběcí a manipulační stroje, zvedací zařízení atd. Rozsah poloměru ohybu je 75 až 500 mm, řetěz je samonosný do délky 6 m, výška řetězu je 50 až 150 mm. Je-li veden ve žlabu, může pracovat na dráze délky až 100 m.

Další často používanou skupinou energetických řetězů jsou řetězy PKK. Jejich pracovní teplota je –40 až +135 °C a jsou určeny pro roboty, obráběcí stroje, textilní stroje, myčky aut atd. Velkou výhodou je opět skutečnost, že každý článek řetězu lze použít jako přichycovací. K vývoji tohoto řetězu byly využity dvacetileté zkušenosti v oboru, což v praxi znamená, že v tomto typu energetického řetězu jsou sloučeny všechny výhody a přednosti těchto produktů.

Kam pro další informace

Protože k seznámení se všemi nabízenými energetickými řetězy by nestačil ani podstatně delší článek, jsou zájemci zváni k návštěvě expozice firmy Meteor Czech Republic na veletrhu Mach 2006, který se bude konat v Praze v areálu PVA ve dnech 10. až 12. května 2006. Množství podrobných informaci je možné najít také na webových stránkách firmy.

(zákaznické centrum Meteor Czech Republic, s. r. o.)

METEOR Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace
Ve Žlíbku 1800
Praha 9-Xaverov,
tel.: 226 001 064
fax: 226 001 063
e-mail: automation@automation.meteor.cz
http://www.automation.meteor.cz