Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Světový veletrh strojového vidění VISION se uskuteční ve Stuttgartu od 8. do 10. října 2024. Veletrh se koná každé dva roky a představuje kompletní sortiment techniky a systémů strojového vidění.
Více než 450 vystavujících firem, 20% nárůst počtu vystavovatelů a 15% nárůst výstavní plochy ve srovnání s předchozím veletrhem spolu s nejvyšším podílem mezinárodních firem v historii tohoto veletrhu: Vision 2024 dosahuje vynikajících výsledků už před svým začátkem. Poskytuje tak více než 30 začínajícím firmám a nováčkům v oboru nejlepší možné podmínky pro představení se na mezinárodní scéně. Již potřetí bude společný stánek Start-up World hostit začínající firmy, které zde předvedou potenciálním zákazníkům a obchodním partnerům své nápady a výsledky vývoje v oboru strojového vidění (obr. 1).
„Představíme nové řešení pro zpracování obrazu v reálném čase, které se může pochlubit velkou rychlostí a přesností. Výhodou je bezproblémová integrace do stávajících systémů, což usnadňuje navrhování efektivnějších výrobních procesů,“ vysvětluje Alexandra Schmidtová, jednatelka společnosti Mobile Vision Technology GmbH z německého Braniboru. „Naše řešení využívá komerční hardware, jako jsou mobilní telefony, a edge computing, což vede ke zvýšení rychlosti zpracování a menší komplexnosti systému. Veletrh Vision je pro nás důležitou platformou, protože zde máme možnost prozkoumat trendy v oblasti strojového vidění a zároveň navázat cenné kontakty.“
Začínajícím firmám je vlastní soutěživost
Mladé firmy budou mít v roce 2024 opět příležitost zviditelnit se v konkurenci díky účasti na krátkých prezentacích, které se budou konat na pódiu fóra Vision Start-up World. Na konci každého veletržního dne bude vybrán Start-up dne a poslední den akce bude porotou korunován Vision Start-up 2024.
Několik příkladů inovací
Mnoho začínajících firem se na účast a prezentaci svých produktů a řešení na veletrhu Vision dlouho a tvrdě připravuje. Jednou z takových společností je PxE Holographic Imaging z Izraele. „Po letech vývoje jsme nyní připraveni uvést na trh naši metodu holografického zobrazování,“ říká Noga Barpalová, viceprezidentka pro rozvoj podnikání. „Naše řešení umožňuje pořizovat nativně sloučené barevné obrazy s vysokým rozlišením, infračervené obrazy a hloubkové mapy na úrovni pixelů, a to vše najednou pomocí standardní 2D kamery. Díky kompletnímu snímání v jediném modulu nabízí PxE vynikající základ pro strojové vidění, a to bez jakýchkoliv kompromisů a za cenu standardní 2D kamery.“
Belgický start-up Spectricity na veletrhu představí také zajímavou novinku. Henrik Andersen, marketingový ředitel, uvádí: „Představíme S1, multispektrální obrazový senzor s naší patentovanou metodou filtrování. S1 je první skutečně miniaturizovaný, masově vyráběný multispektrální obrazový snímač na světě, který se vyznačuje šestnáctikanálovým zobrazováním s vysokým rozlišením pokrývajícím celý viditelný a blízký infračervený rozsah s rychlostí videa 30 snímků za sekundu. Tento snímač je využitelný v mnoha úlohách, které byly dříve vyhrazeny pro špičková zařízení.“
Na veletrhu Vision bude možné rovněž vidět rentgenové senzory založené na kvantových tečkách, které představí nizozemská firma QDI Systems. „Vyvinuli jsme metodu, jak využít kvantové tečky pro senzory obrazu,“ vysvětluje Juul Gielens, obchodní ředitel společnosti QDI Systems. Kvantové tečky jsou ohraničené oblasti polovodiče o průměru 2 až 10 nm, jež jsou schopné v důsledku nižší energie ve srovnání s energií vodivostního pásu okolního polovodiče vázat elektrony. Materiál s kvantovými tečkami je velmi univerzální z hlediska možností použití v různých odvětvích, jako je lékařské zobrazování, strojové vidění, zabezpečovací úlohy, inspekce a nedestruktivní testování materiálů. „Na veletrhu Vision vystavíme náš modul pro snímání SWIR (Short-Wave Infrared) a rentgenové kamery a ukážeme našim obchodním partnerům naše budoucí plány,“ dodává Juul Gielens. „Jsme rádi, že můžeme odbornou veřejnost seznámit s naší společností a našimi výsledky. Veletrh Vision jako přední veletrh v našem oboru k tomu vytváří ideální prostředí.“
Veletrh Vision je významnou událostí také pro bavorskou společnost Medabsy, která se specializuje na syntetická data a simulaci systémů strojového vidění. „Těšíme se, že na veletrhu Vision navážeme mnoho nových kontaktů, zejména s těmi, kdo se podílejí na projektování a realizaci inspekčních systémů, abychom lépe porozuměli jejich potřebám,“ říká Maximilian Grau, spoluzakladatel a jednatel společnosti Medabsy. „Budeme prezentovat, jak snadno se projektují inspekční systémy s využitím digitálních dvojčat a jak se vytvářejí syntetické obrazy jako tréninková data pro aplikace umělé inteligence ještě předtím, než je k dispozici hardware. Díky tomu se zkrátí doba realizace projektu a sníží náklady při uvádění inspekčních systémů do provozu.“
Souběžné akce
Souběžně s veletrhem Vision se na výstavišti ve Stuttgartu uskuteční další akce, které bude možné navštívit na společnou vstupenku: veletrhy Motek pro automatizaci výroby a montáže, BondExpo pro technologii lepení, Hy-cell pro techniku vodíkových a palivových článků, In.Stand pro údržbu a Quantum Effects pro kvantovou techniku.
Více na https://www.messe-stuttgart.de/vision/.
[Tisková zpráva Messe Stuttgart, srpen 2024.]
(Bk)
Obr. 1. Vision Start-up World: začínající firmy se opět představí na veletrhu Vision