Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Po tříleté nucené přestávce se odborníci na strojové vidění opět sešli osobně na veletrhu Vision ve Stuttgartu. Veletrh se konal 5. až 7. října 2021 a přijelo na něj více než 5 400 odborných návštěvníků. Vzhledem k opatřením proti covidu byli převážně z Evropy – nejvíce z domácího Německa, dále z Itálie, Švýcarska, Francie, Rakouska nebo Nizozemska. Zastoupeni byli i čeští návštěvníci, včetně mé osoby. Pořadatelé uvádějí, že na veletrhu byli i jednotliví zájemci ze zámoří, z USA, Koreje a Tchaj-wanu – i přes přísné restrikce v cestování si tento veletrh nenechali ujít.
Také mezi vystavovateli byly české a slovenské firmy. Když jsem s nimi hovořil, byli překvapeni a potěšeni zejména počtem odborných návštěvníků, kteří přicházeli s konkrétními požadavky a úlohami k řešení. Ti, kteří na veletrh jezdí pravidelně, uváděli, že diskuse byly hlubší a detailnější než v uplynulých ročnících. Potvrzuje to i průzkum mezi návštěvníky: vzrostl mezi nimi počet těch, kteří uváděli, že jsou odpovědní nebo spoluzodpovědní za nákup techniky a systémů strojového vidění.
Ukazuje se, že osobní setkání lze jen obtížně nahradit. To není jen můj dojem, potvrdil to i rychlý průzkum Evropské asociace strojového vidění EMVA: 60 % respondentů uvedlo, že se jejich firmě v uplynulých dvanácti měsících dařilo jen velmi omezeně získávat nové zákazníky – a jako příčinu udávali právě nemožnost osobních setkání.
Dobrá nálada mezi vystavovateli byla způsobena také pozitivním vývojem v oboru. Podle údajů Asociace strojového vidění německého sdružení VDMA v roce 2020 obrat v oboru strojového vidění v Evropě poklesl o 4 % ve srovnání s rokem 2019. Kromě protipandemických opatření se na tom podílela i krize automobilového průmyslu. V roce 2021 ale VDMA podle předběžných výsledků očekává návrat k růstu meziročně přibližně o 7 %. A výsledky by podle vystavovatelů mohly být ještě lepší, kdyby měli zákazníkům co dodávat – rovněž obor strojového vidění postihl nedostatek polovodičových čipů.
Jako tradičně i loni se konala soutěž Vision Award. Cenu získala francouzská firma Prophesee za systém senzorů strojového vidění založený na událostech, Systém je inspirovaný sítnicí oka. Jeho předností je schopnost s podporou metod umělé inteligence snímat scénu rychleji a efektivněji než konvenční systémy strojového vidění, které snímají celou scénu najednou.
Na veletrhu byla udělena ještě jedna cena. Veletrhu se tradičně účastní start-upy, aby zde představily své výsledky, hledaly kontakty a investory. Z těch firem, které se zúčastnily přehlídky Vision Start-up World, vybrala porota jednu, jíž předala cenu Vision Start-up 2021. Oceněna byla firma GrAI Matter Labs (shodou okolností též z Francie) za vývoj energeticky úsporného čipu pro umělou inteligenci Life-Ready AI.
Příští veletrh Vision se bude konat již letos, 4. až 6. října 2022 – a stejně jako v roce 2021 současně s veletrhem montážní techniky a automatizace Motek. Potom se počítá s přechodem opět na dvouletou periodu. Tento etablovaný veletrh je příležitostí i pro české firmy, které působí v oboru strojového vidění. Budou zde zase zastoupeny všichny důležité společnosti v oboru spolu s mnoha malými a progresivními specializovanými firmami. Atraktivní je také kvalitní doprovodný program, zejména odborná konference Industrial Vision Days.
Více informací zájemci získají na https://www.messe-stuttgart.de/vision/en.
[Závěrečná zpráva veletrhu VISION 2021.]
(Foto: Landesmesse Stuttgart)
Petr Bartošík
Obr. 1. Z veletrhu Vision 2021
Obr. 2. Součástí veletrhu je i konference Industrial Vision Days