Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Vestavný počítač standardu EBX z nabídky společnosti EVOC

V nabídce společnosti EVOC, jednoho z předních výrobců průmyslových počítačů, se nově objevuje jednodeskový počítač (Single Board Computer) typu EC5-1813L2NA v provedení EBX vybavený procesorem Intel® Core i7.
 

Velký výkon, malá spotřeba

 
Počítač EC5-1813L2NA využívá procesory vyrobené 32nm technologií. Má dvoučipovou architekturu, ve které je již obvod severního můstku northbridge (obsahující např. paměťový řadič a procesor grafiky) integrován přímo v CPU, nikoliv zvlášť v čipové sadě, jak tomu bylo u dřívějších platforem. Díky tomuto řešení má počítač velký výkon, přitom ale nízkou spotřebu energie. Obsahuje také nové funkce pro optimální řízení výkonu, poskytuje zvýšenou bezpečnost a uživateli příjemnější vizuální zážitek.
 
Počítač EC5-1813L2NA má vysoký výkon při poměrně nízkém ukazateli TDP (Thermal Design Power), který udává poměr spotřeby k tepelnému výkonu procesoru. Využívá tyto dva dvoujádrové procesory Arrandale na patici Intel® PGA988:
  • procesor Intel Core i7 (i7-620M),
  • procesor Intel Core i5 (i5-520M).
Dále je vybaven dvěma 204pinovými sloty DDR3, které lze osadit celkem 8 GB paměti RAM. Uživatel má mnoho možností k jeho rozšíření a k dispozici je i velký počet portů I/O. Počítač podporuje několik různých grafických rozhraní, včetně HDMI, dvoukanálového 18/24bitového LVDS, VGA a umožňuje také duální zobrazení na dvou nezávislých monitorech.
 

Početná rozhraní pro široké použití

 
Nový vestavný počítač EC5-1813L2NA podporuje různé typy rozhraní: čtyři rozhraní SATA, šest sériových portů, osm portů USB 2.0, osmibitové rozhraní GPIO, slot PCI-E x4 a Mini PCI-E. Umožňuje také připojit až čtyři řídicí zařízení (master device) PCI, podporuje slot PCI-E x16 a rozšíření PCI-E x1, které odpovídá standardům PCI/104-Express & PCIe/104 verze 1.0. Disponuje rovněž dvěma ethernetovými porty pro vysokorychlostní síťovou komunikaci.
 
Model EC5-1813L2NA je vhodný pro použití v širokém spektru oborů, může být instalován v zařízeních určených pro lékařství a zdravotnictví, v prodejních kioscích (PoS), v digitálních reklamních zobrazovačích, zabezpečovacích a monitorovacích zařízeních, ovládacích jednotkách pro automatizaci výroby atd. Počítač je kompatibilní s operačními systémy Microsoft Windows 7, XP, XPe a Vista a se systémem Linux.
 

Společnost EVOC

 
Společnost EVOC je jedním z předních výrobců průmyslových a vestavných (embedded) počítačů. V nabídce má více než 1 500 typů výrobků, zahrnujících pasivní (bezventilátorové) počítače, moduly ETX/Com-Express, procesorové karty plné i poloviční velikosti (full-size i half-size), jednodeskové počítače o velikosti 3,5" i 5,25", desky EPIC, průmyslová panelová PC, pracovní stanice, počítače standardu PC/104, karty Compact PCI, síťové prvky, odolné notebooky a také OEM/ODM služby. Jako společnost s tzv. high-tech zaměřením EVOC poskytuje vysoce spolehlivé produkty a hotová řešení pro nejrůznější oblasti, jako jsou bankovní sféra, energetika a elektronika, ochrana životního prostředí, herní průmysl, výrobní sféra, zdravotnictví, letectví a kosmonautika, telekomunikace nebo dopravní systémy.
 
Společnost EVOC je také členem Intel Embeded Alliance – sdružení firem, které vyvíjejí vestavné počítače a nabízejí komplexní řešení.
 
Obr. 1. Jednodeskový vestavný počítač EC5-1813L2NA