Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Vestavná základní deska založená na čipové sadě nové generace Intel Q57

V nabídce společnosti EVOC, jednoho z předních výrobců průmyslových počítačů, se objevila vestavná (embedded) základní deska pro počítače typu SBC (Single Board Computer) s označením EC9-1816L2NAR, která je založena na čipové sadě nové generace Intel® Q57. Jde o velmi výkonnou základní desku formátu ATX. Má socket LGA 1156, do nějž lze instalovat některý z procesorů řad Intel Core i7, Core i5 a Core i3.
 
EC9-1816L2NAR má čtyři 240pinové sloty DDR3 pro paměti non-ECC (tj. bez opravy chybných bitů) s frekvencí 1 066 nebo 1 333 MHz. Každý paměťový slot podporuje maximálně 4 GB operační paměti; desku lze tedy osadit až 16 GB paměti, což je dostatečná kapacita i pro náročné úlohy. Vestavěná grafika čipové sady Q57 má u tohoto SBC tři typy výstupů – VGA, LVDS a DVI. Je podporován provoz se dvěma displeji (dual display) v kombinaci VGA + DVI nebo VGA + + LVDS. VGA má obnovovací frekvenci 75 Hz při rozlišení 2 048 × 1 536 obrazových bodů, což splňuje požadavek zákazníků na vícemonitorové zobrazení.
 
Co se týče možností komunikace, má základní deska EC9-1816L2NAR dva porty LAN 10/100/1 000 Mb/s, deset sériových portů, jeden paralelní port, dvanáct portů USB 2.0, osmikanálový digitální port I/O a šest rozhraní SATA podporujících disková pole RAID 0, 1, 5 a 10. Audiočip ALC888 může využívat vstupy a výstupy mic-in, line-in a line-out. Rozšiřující karty mohou být jedna formátu PCIE x4, jedna PCIE x16 a dvě PCI.
 
Základní deska EC9-1816L2NAR v sobě spojuje velký výkon a malé rozměry, proto je vhodná pro úlohy, jako jsou bankomaty, platební a prodejní terminály, komunikační terminály, kiosky atd. Je kompatibilní s operačními systémy Microsoft Windows 7, XP, XP Embedded, Vista a také s operačním systémem Linux.
 
Společnost EVOC je jedním z předních výrobců průmyslových a vestavných (embedded) počítačů. V její nabídce je více než 1 500 typů výrobků zahrnujících počítače s pasivním chlazením (bezventilátorové), moduly ETX/Com-Express, procesorové karty (full-size i half-size), jednodeskové počítače o velikosti 3,5" i 5,25", desky EPIC, průmyslová panelová PC, pracovní stanice, počítače standardu PC/104, karty Compact PCI, síťové prvky, odolné notebooky a také služby OEM/ODM. Jako společnost s high-tech zaměřením se EVOC soustřeďuje na vysoce spolehlivé produkty a hotová řešení pro nejrůznější oblasti použití, např. v bankovní sféře, energetice, elektronice, ochraně životního prostředí, herních automatech, výrobní sféře, zdravotnictví, letectví a kosmonautice, telekomunikacích nebo dopravních systémech. EVOC je také členem Intel Embeded Alliance – sdružení firem, které vyvíjejí vestavné počítače a nabízejí komplexní systémy s vestavnými počítači. V České republice ji zastupuje společnost ELVAC IPC (www.elvac.eu).
(EVOC Group)
 
Obr. 1. Základní deska EC9-1816L2NAR s čipovou sadou Intel Q57