Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Verbatim představuje materiál Durabio v podobě tiskové struny

Společnost Verbatim uvedla na trh tiskové struny z materiálu Durabio™. Tyto struny jsou určené pro 3D tisk technologií FFF (Fused Filament Fabrication).

Společnost Mitsubishi Chemical transparentní materiál Durabio, který se vyrábí z biosurovin a kombinuje vlastnosti polykarbonátu a polymetakrylátu, původně vyvinula jako náhradu za sklo. Materiál má vynikající optické a mechanické vlastnosti, velkou odolnost proti teplu, poškrábání a oděru, ale i schopnost přenosu světla a odolnost proti UV záření. Ujal se již v automobilovém průmyslu a při výrobě mobilních telefonů (dotykové obrazovky, konzole a palubní desky či vnější mřížky chladičů). Při výrobě materiálu Durabio se nepoužívá bisfenol A. Tato látka, používaná při výrobě polykarbonátů, má nepříznivé účinky na lidské zdraví. Pro výrobu materiálu Durabio se jako hlavní monomer využívá isosorbid, heterocyklická sloučenina odvozená od glukózy.

Dostupnost tohoto materiálu nově také v podobě tiskové struny usnadní konstruktérům vývoj nových funkčních modelů a prototypů ze stejného materiálu, který bude následně použit v sériové výrobě.

Materiál Durabio je od ledna 2019 k dispozici v transparentním, vysoce lesklém černém a bílém provedení.

Více informací je na www.verbatim-europe.cz.    

(jh)