Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Ventilové ostrovy série Y

číslo 1/2004

Ventilové ostrovy série Y

V letošním roce uvedla firma Stasto Automation, s. r. o., na trh několik nových produktů firmy Camozzi. V rámci toho byl mj. sortiment pneumatických ventilů doplněn o řadu ventilových ostrovů (terminálů) série Y.

Série Y je ucelený systém ventilových ostrovů typický množstvím originálních technických řešení.

Obr. 1. Obr. 2.

Základním prvkem jsou moduly se dvěma, čtyřmi a osmi pozicemi. Ventilová tělesa jsou integrována přímo do základových desek modulů. Funkce jednotlivých ventilů je dána použitím klece a odpovídajícího šoupátka nebo zaslepovacího prvku. Tak je možné libovolně kombinovat (nebo i později měnit) ventily 3/2 a 5/2, popř. zaslepit rezervní pozice. Jednotlivé moduly lze skládat do požadovaných celků a těsněním je buď spojit, nebo oddělit při napájení různými tlaky. Koncové desky mají dva napájecí (také pro napájení různými tlaky) a jeden odvzdušňovací kanál. Při šířce 12,5 mm na jednu pozici dosahují ventily série Y průtoku 750 Nl/min. Pracovní výstupy jsou standardně ze spodní strany tělesa modulu, pomocí dodávaných adaptérů je možné je vyvést dopředu nebo dozadu.

Na tělese modulu jsou umístěny pilotní ventily série K pro každou ventilovou pozici podle její funkce. Víko každého modulu zajišťuje elektrické propojení jednotlivých cívek. LED signalizují stav každé pozice. Obr. 3. Pomocné monostabilní nebo bistabilní ruční ovládání vyžaduje použití speciálního červeného ovládacího kolíku, který umožňuje zásah jen oprávněné obsluze, a odpovídající ventilová pozice je zřetelně patrná. Odejmout tento kolík je z bezpečnostních důvodů možné jen ve stavu mimo provoz.

Řídicí jednotka série Y je vybavena konektorem Sub-D, přípojkou Profibus-DP, popř. CANopen, DeviceNet a AS-i. Základní provedení může řídit až 32 magnetických cívek a současně i dva přídavné moduly (bez řídicí elektroniky). Elektrické připojení je v podobě desek plošných spojů, všechny výstupy jsou chráněny proti napěťovým špičkám, přepólování a zkratům.

Ventilové ostrovy série Y, jejich flexibilita, technické parametry i typický elegantní design byly mimo jiné oceněny v rámci loňského veletrhu Hannover Messe cenou IEN Italia Award.

Technické informace o kompletním sortimentu pneumatických prvků firmy Camozzi zájemci najdou na webových stránkách firmy Stasto Automation, s. r. o., a to včetně dokumentace v češtině a výkresů ve formátu dxf. Elektronický katalog zájemcům také pomůže při výběru odpovídajících prvků.

STASTO Automation, s. r. o.
K Náklí 512
257 41 Týnec nad Sázavou
tel.: 317 701 700
fax: 317 701 701
GSM: 602 466 665
e-mail: stasto@stasto.cz
http://www.stasto.cz

Inzerce zpět