Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Veletrh Vision ve Stuttgartu

Ve dnech 8. až 10. listopadu 2011 se v německém Stuttgartu konal veletrh systémů a komponent pro strojové vidění Vision 2011. Účastnilo se jej 351 vystavovatelů, což je o 8,6 % více než loni. Nárůst zaznamenal i počet návštěvníků, kterých bylo přes sedm tisíc. Vzrostl podíl vystavovatelů ze zahraničí: 162 zahraničních vystavovatelů představuje 46 % celkového počtu. Byli to především vystavovatelé z USA, Švýcarska, Japonska, Velké Británie, Nizozemí a Kanady. Ze Slovenska letos přijela společnost Kvant, ale z českých firem se veletrhu nezúčastnil žádný vystavovatel. Z návštěvníků byl přibližně každý třetí ze zemí mimo Německo. Nejvíce vzrostl podíl návštěvníků z Asie.
 
Letos byla zvláštní pozornost věnována strojovému vidění a zpracování obrazu v lékařství. K tématu se hlásilo 46 vystavovatelů. Přesto zůstává Vision veletrhem zaměřeným zejména na strojové vidění v průmyslu: v automobilové výrobě, robotice, balicí technice, jemné mechanice, při osazování desek plošných spojů, výrobě elektroniky atd.
 
Tradičně bohatý byl doprovodný program. Přímo na výstavišti v hale 6 bylo možné navštívit sled přednášek Industrial Vision Days (prezentace jsou ke stažení na www.vdma.org/vision), vzdělávací Vision Academy seznamovala své frekventanty s příklady úloh strojového vidění v různých oblastech průmyslu a v tematickém stánku Internationale Bildverarbeitungsstandards se mohli návštěvníci seznámit s mezinárodními normami pro strojové vidění.
 

Jak je na tom obor strojového vidění?

 
Na úvodní tiskové konferenci dr. Olaf Munkelt, předseda skupiny pro strojové vidění německého svazu VDMA, oznámil předběžné hospodářské výsledky německých firem v tomto oboru. Rok 2011, zvláště jeho první polovina, je ve znamení významného oživení trhu. V současné době sice růst obratu i přijatých objednávek zvolnil, přesto není třeba se dívat do budoucna s pesimismem. Nestabilita evropského finančního systému je sice nepříjemná, ale obor strojového vidění v Německu je relativně stabilní, protože výrobky a služby dodává do mnoha různých oborů (nejen v průmyslu) a do celého světa – stále přitom roste podíl exportu do Asie, zvláště do Číny.
 

USB 3.0

 
Za jednu z nejvýznamnějších novinek považuji USB 3.0 neboli SuperSpeed USB, novou generaci populárního komunikačního rozhraní. Efektivní šířka pásma je 384 MB/s, tj. desetkrát více než u dosavadního USB 2.0. Ve většině implementací je šířka pásma omezena rozhraním PCIe Gen 1.0 x1 na 160 MB/s, ale s příchodem PCIe Gen 2.0 tato hranice padne. USB 2.0 využívalo metodu half-duplex, tj. data mohla být vždy přenášena jen jedním směrem, od hostitelského (řídicího) počítače k účastníkovi nebo naopak. USB 3.0 využívá metodu dual-simplex, takže data mohou být přenášena oběma směry. V kabelu proto však muselo přibýt pět vodičů na celkový počet devět. Zatímco USB 2.0 využívalo pro řízení komunikace tzv. polling, USB 3.0 umožňuje účastníkovi asynchronní signalizaci hostitelskému počítači, že zařízení je připraveno k přenosu dat. To snižuje zatížení CPU. Uplatňují se i další vylepšení protokolu (efektivnější sekvence token-data-handshake, podpora streamingu pro přenos velkého objemu dat), která zlepšují efektivitu systému a snižují spotřebu elektřiny. Zařízení s rozhraním USB 3.0 musí povinně disponovat funkcí časování pro rozmítání spektra (SSC, Spread Spectrum Clocking). Rozprostření energie signálů do širšího pásma snižuje elektromagnetické emise.
 
Významní výrobci operačních systémů Apple a Microsoft zatím USB 3.0 nativně nepodporují, na rozdíl od Linuxu od verze 2.6.31. K operačním systémům Windows je proto třeba se zařízením naistalovat příslušný ovladač (spekuluje se, že Windows 7 SP1 již budou USB 3.0 nativně podporovat).
 
Na trhu jsou k dispozici první výrobky s certifikací s rozhraním USB 3.0: základní desky, počítačové sestavy, vestavné desky, kamery atd. Osobně jsem se s nimi seznámil ve stánku společnosti Point Grey (www.ptgrey.com; obr. 1), ale bylo možné je nalézt i ve stáncích jiných firem.
Petr Bartošík
 
Obr. 1. Jednou z firem, které vystavily první produkty pro USB 3.0, byla společnost Point Grey