Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Veletrh Vision 2016: větší než kdy dříve

Veletrh Vision, zaměřený na strojové vidění, se bude konat ve Stuttgartu od 8. do 10. listopadu 2016 a představí se na něm přes 400 vystavovatelů z 28 zemí. To je více než kdy dříve. Budou mezi nimi pravidelní vystavovatelé, ale i veletržní nováčci. Z nich je možné jmenovat např. firmy ifm electronic nebo Bosch Healthcare.

 

„Požadavky zákazníků na strojové vidění stále rostou,“ řekl Thomas Walter, ředitel divize průmyslu a techniky pořádající společnosti Messe Stuttgart, na tiskové konferenci, která se konala ve Stuttgartu 25. srpna 2016 a hostila ji ve svém sídle firma Robert Bosch. „Ať jsou to zákazníci z oboru automobilového průmyslu, farmaceutické výroby, potravinářství, balení a polygrafického průmyslu, dopravy, nebo logistiky, to, co požadují, je přesnost, rychlost a velký výpočetní výkon pro zpracování dat. Jak se s těmito požadavky vypořádají dodavatelé, uvidíte na veletrhu Vision.“

 

Návštěvníci na veletrhu budou moci vidět vysokorychlostní kamery, kamery s velkým rozlišením, ale také software, který usnadňuje začlenění systému strojového vidění do celého řídicího systému. Vystavovatelé návštěvníkům představí také produkty, které lze použít mimo oblast výrobního průmyslu: „Kamery a systémy strojového vidění představované našimi vystavovateli na veletrhu Vision je možné použít např. na dronech, které snímkují kondici plodin na poli, a dokážou tak cíleně naplánovat použití pesticidů jen tam, kde je to opravdu třeba, ale uplatní se rovněž v medicíně při skenování pokožky a vyhledávání podezřelých změn, které by mohly signalizovat výskyt obávaného maligního melanomu.“

 

Na tiskové konferenci k veletrhu Vision se mohli přítomní novináři seznámit s exponátem, který na veletrh chystá právě tato firma. Je to mobilní zařízení pro vizuální inspekci APAS inspector, které je určeno pro flexibilní výrobní linky. Zařízení patří do skupiny mobilních strojů APAS určených pro modulární a snadno adaptovatelné výrobní linky s možností přímé interakce mezi člověkem a strojem. Zařízení APAS inspector lze snadno a rychle přizpůsobit pro velké množství úloh: pro kontrolu lesklých i matných povrchů, kontrolu kompletnosti montáže, vyhledávání mikrotrhlin viditelných na povrchu výrobku nebo pro kontrolu tvaru a rozměrů. Systém poskytuje přesné a spolehlivé výsledky i v náročném průmyslovém prostředí. Při zpracování obrazů lze navíc použít metody strojového učení a výsledky tak postupně zlepšovat.

 

Inspekční systém se skládá z mobilní flexibilní základny s rovinnou deskou pro umístění kontrolovaných předmětů, kamer s velkým rozlišením a rychlostí snímání a ovládacího touchpadu. Zařízení umožňuje vytvořit prostorový obraz předmětu. Potom je použita metoda strojového učení: operátor např. postupně nasnímá skupinu výrobků a označí vyhovující a nevyhovující. Na základě toho si systém sám vytvoří pravidla, podle nichž se bude rozhodovat. Nejsou-li jeho výsledky dostatečně spolehlivé, lze trénovací množinu vzorů kdykoliv rozšířit. Není třeba žádné programování a systém může zaučit i obsluha, která nemá s programování systémů strojového vidění žádné zkušenosti. Při konstrukci systému APAS inspector byl kladen zvláštní důraz na to, aby jeho moduly byly zaměnitelné a celé zařízení se mohlo snadno a rychle přizpůsobit nové úloze.

 

Dr. Horst Heinol-Heikkinen, vedoucí skupiny průmyslového zpracování obrazu německého sdružení výrobců strojů VDMA, na tiskové konferenci prohlásil, že „vidoucí stroje“ jsou klíčovou součástí moderních výrobních koncepcí, jako např. Industrie 4.0. Důležitá je především standardizace rozhraní, a to i na úrovni aplikačních programů (OPC UA). Uvedl, že největším zákazníkem pro trh strojového vidění je stále automobilový průmysl, ale roste poptávka i z jiných oborů a nevýrobních odvětví. Z geografického hlediska je rostoucí poptávka zaznamenávána především v Číně, kde rychle sílí důraz na kvalitu výroby a automatické kontrolní stanice se systémy strojového vidění jsou jedním z nástrojů, jak jí dosáhnout.

 

Sdružení VDMA na veletrhu Vision bude po celou dobu veletrhu pořádat tradiční a oblíbené fórum Industrial Vision Days a speciálně 9. listopadu od 14 h pódiovou diskusi na téma vestavné systémy strojového vidění. Tyto systémy jsou sice na trhu již několik let, ale v současné době prožívají s nástupem průmyslového internetu věcí velký rozvoj. Jsou proto jedním ze zdůrazněných témat veletrhu.

 

Další informace o veletrhu zájemci získají na www.messe-stuttgart.de/en/vision/.

Petr Bartošík

 

Obr. 1. APAS inspector může být díky modulární konstrukci používán pro mnoho různých úloh optické inspekce: kontrolu matných i lesklých povrchů, kontrolu kompletnosti, vyhledávání mikrotrhlin, kontrolu tvaru a rozměrů atd. (foto: Bosch)

Obr. 2. Novináři na tiskové konferenci k veletrhu Vision, kterou hostila firma Bosch, sledují prezentaci zařízení APAS inspector (foto: autor)