Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh Vision 2014 ve Stuttgartu – orientovaný na ucelená technická řešení

Ve dnech 4. až 6. listopadu 2014 se bude ve Stuttgartu (Německo) konat odborný veletrh Vision, zaměřený na strojové vidění (www.messe-stuttgart.de/vision/). Kromě komponent – kamer, osvětlovačů, techniky pro zpracování obrazu – se stále více věnuje také uceleným technickým řešením využitelným v průmyslové výrobě, při kontrole kvality, v dopravě nebo ve zdravotnictví. Hovořilo se o tom 2. července na tiskové konferenci, kterou uspořádal pořadatel veletrhu, společnost Messe Stuttgart, společně se sekcí strojového vidění německého sdružení VDMA v sídle společnosti Manz AG v německém Reutlingenu. Společnost Manz je jedním z důležitých výrobců automatizační techniky s významnými aktivitami právě v oblastech strojového vidění a strojů pro optickou kontrolu kvality.

 

Více integrátorů a inženýrských firem

Integration Area je specializovaná část veletrhu Vision, která se věnuje uceleným řešením. Není na veletrhu novinkou, jeho součástí bude již popáté, a zájem o ni stále roste, a to mezi vystavovateli i návštěvníky. Integration Area je určena zejména pro prezentaci integrátorů systémů a inženýrských firem. Florian Niethammer, manažer veletrhu Vision, řekl: „Integration Area bude tento rok ještě větší a bude se na ní podílet více vystavovatelů, zvláště ze zahraničí. V současné době je do ní přihlášeno 38 vystavovatelů, takže plánovaná plocha je již téměř obsazená.“
 
Letos se veletrhu Vision zúčastní integrátoři systémů a inženýrské firmy ze sedmi zemí mimo Německo: Belgie, Francie, Itálie, Nizozemí, Rakouska, Švýcarska a USA. Například Roberto Polesel, výkonný ředitel italské společnosti Euclid Labs, která se projektu Integration Area zúčastní poprvé, řekl: „Jsem přesvědčen, že veletrh Vision a Integration Area jsou perfektní příležitosti, kde můžeme předvést naše řešení, například pro úlohu bin picking – robotické vybírání netříděných dílů z kontejnerů.“
 

Doprovodný program

Poprvé bude součástí veletrhu Inspect Application Forum, zaměřené na koncové uživatele, kteří využívají strojové vidění pro měření a kontrolu kvality. Zatímco program seminářů Industrial Vision Days, jež jsou tradiční součástí veletrhu a budou jí i letos, je zaměřen více na technické aspekty strojového vidění, Inspect Application Forum se bude věnovat jeho využití v praxi, např. v potravinářství, farmacii, automobilovém průmyslu, zemědělství, logistice nebo v oblasti zabezpečovacích systémů. „Chceme, aby přednášející hovořili ke koncovým zákazníkům,“ řekl Joachim Hachmeister, hlavní iniciátor tohoto fóra a šéfredaktor časopisu Inspect. Své přednášky do fóra mohou přihlásit i firmy, které nejsou vystavovateli veletrhu Vision. Pro návštěvníky veletrhu Vision je účast na fóru zdarma, podmíněná jen registrací.
 
Podruhé budou na veletrhu VDMA Machine Vision Technology Days. Německé sdružení výrobců strojů a zařízení zde pod heslem Research Meets Industry představí příklady výsledků výzkumu a vývoje v dané oblasti, zejména těch, které vznikly za spolupráce technických univerzit a průmyslových firem.
 

Doprava a automatizace

Veletrh bude mít dvě další zdůrazněná témata: Traffic Vision pro využití strojového vidění v dopravě a Vision 4 Automation pro strojové vidění v automatizaci. Návštěvníci, kteří se o tato témata zajímají, dostanou tištěný průvodce, který je provede po stáncích vystavovatelů, jež se k těmto tématům přihlásí.
 

Průmyslové počítače IPC 4 Vision

Speciální stánek IPC 4 Vision bude mít letos svou premiéru: jedenáct vystavovatelů v něm představí průmyslové počítače určené zejména pro oblast strojového vidění a zpracování obrazu. Tyto počítače, zpravidla umístěné v provozním prostředí, musí být odolné proti extrémním teplotám, vibracím, prachu, vlhkosti a dalším nepříznivým vlivům, ale přitom musí mít pro rychlý přenos velkých objemů dat a pro jejich zpracování značný výpočetní výkon. To klade na jejich konstrukci speciální požadavky a vystavovatelé ve stánku IPC 4 Vision předvedou, jak se s nimi vypořádali.
 

Závěrem

Již 26. ročník veletrhu Vision osloví cílové skupiny ve všech oblastech průmyslu a techniky. Očekává se účast přibližně 400 vystavovatelů, kteří zde představí kamery, jednotky pro zpracování obrazu, osvětlovače, optické prvky, průmyslové počítače, software i ucelená řešení a zařízení využívající strojové vidění. 54 % vystavovatelů přijede ze zahraničí. To je jasný důkaz rostoucího mezinárodního významu veletrhu.
Petr Bartošík
 

Obr. 1. Integration Area – část veletrhu speciálně věnovaná inženýrským firmám

Obr. 2. Bin picking – jedna z úloh strojového vidění, která na pohled vypadá jednoduše, ale z technického hlediska představuje těžký oříšek; zde v podání italské firmy Euclid Labs