Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Veletrh SPS/IPC/Drives zůstává u osvědčené koncepce

Ve dnech 24. až 26. listopadu 2009 se bude v Norimberku (SRN) konat veletrh SPS/IPC/Drives 2009, oblíbený i mnoha návštěvníky z České republiky. Jde o veletržní akci zahrnující celé spektrum oborů automatizace strojů a strojních zařízení, kde se návštěvníci mohou seznámit s novinkami, trendy i celkovým stavem v tomto odvětví v Německu.
 
Tak, jak roste velikost a význam tohoto veletrhu, jemuž je letos už dvacet let, objevují se i názory, že by bylo dobré upravit nomenklaturu veletrhu a rozšířit jeho tematický záběr např. i na automatizaci procesní výroby, nebo že norimberské výstaviště už je veletrhu malé a bylo by záhodno jej přesunout na jiné, větší výstaviště (jde především o nové výstaviště ve Stuttgartu, vždyť pořádající agentura Mesago ve Stuttgartu sídlí). Ale členové výkonného výboru po obsáhlém průzkumu mezi vystavovateli a členy německého sdružení elektroinženýrů ZVEI nakonec dospěli k názoru, že veletrh by měl zůstat věren své tradici a že se jeho koncepce, struktura, modus operandi ani místo konání měnit nebudou. Letos pořadatelé očekávají přibližně tisíc vystavovatelů z Německa a přibližně tři sta ze zahraničí. Z České republiky se zatím přihlásili tři vystavovatelé, ale šanci ještě mají i další – veškeré informace o cenách a speciálních balíčcích služeb jsou dostupné na webových stránkách www.mesago.com/sps.
 
Velmi dobrou tradicí veletrhu, kladně hodnocenou návštěvníky i vystavovateli, je to, že spíše než na okázalost a velkolepost se akce soustřeďuje na vytvoření prostředí pro odborný dialog. Proto veletrh rádi navštěvují technici z vývojových a konstrukčních oddělení, výrobní inženýři a techničtí manažeři, kteří zde při rozhovorech s vystavovateli mohou hledat řešení konkrétních odborných problémů.
 
Veletrh se bude tradičně konat tři dny, od úterý do čtvrtka. Přece jen k jedné změně letos dochází: první dva dny je zavírací hodina posunuta až na 19:00 (ve čtvrtek je v 17:00).
 
Jaká jsou letošní klíčová témata? Bezpečnost a zabezpečení, energetická efektivita a průmyslová identifikace. Důležitost těchto témat se bude odrážet jak na odborných fórech, která se konají přímo ve veletržních halách, tak na doprovodné konferenci. Simultánně pořádaná konference je místem pro rozhovory mezi výzkumníky, vývojovými pracovníky a uživateli elektrické automatizační techniky. Celkem osmnáct seminářů a 56 přednášek je ovšem k užitku jen těm, kteří porozumí odborné němčině, protože ta je jednacím jazykem.
 
Návštěvníci, kteří přijedou na veletrh automobilem, mohou využít rozlehlé parkovací plochy, z nichž vzdálenější jsou obsluhovány veletržními autobusy. Z centra města se lze pohodlně dopravit přímo k výstavišti také metrem. Německé dráhy navíc zavedly novinku: autobusové spojení mezi Prahou a Norimberkem, které rychlostí (3 h 45 min) a cenou (v předprodeji na www.db.de je omezený počet zpátečních jízdenek za 28 eur) bude konkurovat tradičnímu vlakovému spojení.
(Bk)
Obr. 1. Východní brána norimberského výstaviště (Ost)