Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh SPS/IPC/Drives a společnost Phoenix Contact

číslo 2/2005

Veletrh SPS/IPC/Drives a společnost Phoenix Contact

Ze širokého sortimentu elektronických modulů, rychlospojovacích prvků a vedení, zdrojů napájení, různých rozhraní, přepěťových ochran, řídicích systémů a jiných produktů vystavených v rozsáhlé expozici v hale 9 na veletrhu SPS/IPC/Drives a určených především pro automatizační techniku jsou ve stručnosti uvedeny některé nové nebo inovované výrobky vyvinuté v rámci programu technického rozvoje Inspiring Innovations.

Kombinace programovatelného automatu a průmyslového počítače

S-Max 5000 (obr. 1) je výkonné zařízení, které v sobě spojuje funkce programovatelného automatu (PLC), průmyslového počítače (IPC) a řídicího členu průmyslové sběrnice. Lze jej použít ve strojní i procesní výrobě, v automatizaci technických zařízení budov nebo např. ve vodním hospodářství a čistírnách odpadních vod.

Obr. 1.

Obr. 1. Řídicí modul S-Max 5000 v sobě kombinuje vlastnosti a funkce PLC, IPC a řídicího členu průmyslové sběrnice

V zařízení je nainstalován procesor Pentium M a operační systém Microsoft Windows Embedded XP nebo CE.net. S-Max 5000 má paměť NVRAM (Non-Volatile Random Access Memory), která zachovává svůj obsah i při výpadku napájení.

Samotná jednotka S-Max 5000 není vybavena displejem, lze k ní však připojit externí monitor s dotykovým displejem a zařízení tak použít i pro vizualizaci. Pro zvýšení spolehlivosti zařízení neobsahuje rotační disk a data ukládá na paměť typu compact flash. Ani pro chlazení nepotřebuje rotační mechanický ventilátor.

S-Max 5000 lze připojit na sběrnice Interbus, Profibus, CANopen a DeviceNet. Diagnostické LED zobrazují stav komunikačního modulu. Pro ovládání PLC lze využít přepínač stop, run a reset.

I/O moduly s ethernetovým rozhraním

Nové moduly Inline Block I/O pro Modbus/TCP a Profinet (obr. 2) umožňují snadnou a rychlou integraci I/O do ethernetových komunikačních systémů. Modul stačí namontovat na lištu DIN, připojit napájení a ethernetový kabel a zadat IP adresu.

Obr. 2.

Obr. 2. Modul Inline Block I/O pro Modbus/TCP a Profinet

Moduly s šestnácti pevnými vstupy a šestnácti volně adresovatelnými vstupy a výstupy mají všechny výhody modulárního vstupně-výstupního systému a lze je použít v mnoha aplikacích. Funkce každého I/O kanálu je určena jednoduše připojením akčního členu nebo snímače, bez nutnosti zadávat další parametry. Spektrum vlastností doplňují webová správa pro snadnou konfiguraci, služby SNMP (Simple Network Management Protocol) a možnost updatovat firmware po síti.

Novinkou u ethernetových I/O modulů je vestavěný tříportový přepínatelný rozbočovač (switch). Díky němu je instalace sítě mnohem flexibilnější a především je možné vytvářet síť s lineární topologií, známou z průmyslových provozních komunikačních systémů.

Vstupní analogový modul pro odporové teploměry

Nový modul pro odporové snímače teploty IB IL Temp 4/8 RTD-PAC (obr. 3), který patří do typové řady Inline, se vyznačuje tím, že šetří prostor i náklady.

Obr. 3.

Obr. 3. Modul IB IL Temp 4/8 RTD-PAC pro odporové teploměry

Lze jej použít pro snímače s dvouvodičovým i třívodičovým připojením. Kromě běžných senzorů Pt100, Pt500, Pt1000 a Ni1000 lze k němu připojit i senzory CU10, CU50, CU53 a stejně tak KTY81 a KTY84. Každý měřicí kanál může být konfigurován zvlášť. Kromě odporových senzorů teploty je možné k modulu připojit i lineární proměnné rezistory (potenciometry) do 20 k.

Diagnostický displej signalizuje správné zapojení modulu na komunikační sběrnici a varovná hlášení, jako např. zkrat nebo přerušený kabel senzoru. Pro přenos dat do řídicího systému lze využít dvě metody: čtyři vstupy mohou být čteny v synchronním cyklu (osm kanálů v uspořádání 2 × 4) nebo mohou být vstupy čteny jako analogové hodnoty v acyklickém režimu. Měřená hodnota je vždy zobrazena jako šestnáctibitová. Pomocí speciálního konektoru lze stínění kabelů od senzorů snadno a pohodlně spojit s modulem. Pro snadnou orientaci v zapojení je modul opatřen popisovými štítky.

Konektor M12 pro průmyslový Ethernet

Společnost Phoenix Contact uvedla na trh také konektor M12 s kódováním D podle normy IEC 61067-2-101 rev. 1 pro průmyslový Ethernet (obr. 4). Konektory M12 se běžně používají u jiných provozních sběrnic nebo pro přímé připojení snímačů a akčních členů k řídicímu systému. V kombinaci se zalitým kabelem má konektor M12 krytí IP67; je proto ideální pro náročné průmyslové podmínky.

Obr. 4.

Obr. 4. Konektor M12 pro průmyslový Ethernet

Sortiment zahrnuje také kompletní kabely s konektory osazenými na jedné nebo obou stranách v různých délkách od 0,3 do 50 m. K dispozici jsou i kabely určené pro montáž zákazníkem a panelové průchodky, vše s krytím IP67.

Důkladné stínění zaručuje odolnost proti elektromagnetickému rušení. Přenosová rychlost může být do 100 Mb/s.

Rozbočovací moduly pro snímače a akční členy se zajištěním Speedcon

Nová generace rozbočovacích modulů pro snímače a akční členy (obr. 5) byla vybavena zajištěním konektorů typu Speedcon. Toto jednoduché a výhodné zajištění může být použito pro připojení libovolných kabelů provozních kabelových rozvodů. Připojení „nasuň a otoč“ redukuje dobu připojení o 90 %. Plná kompatibilita umožňuje neomezeně použít tento způsob zajištění i pro klasické konektory M12.

Obr. 5.

Obr. 5. Rozbočovací moduly pro snímače a akční členy se zajištěním Speedcon

K dispozici jsou dva typy modulů: s pevně osazeným hlavním kabelem nebo s konektorem pro hlavní kabel. Také hlavní kabel může být opatřen zajištěním Speedcon.

Rozbočovače se dodávají se čtyřmi, šesti nebo osmi výstupními konektory v jedné nebo ve dvou řadách. Moduly bez LED jsou vhodné pro přenos analogových signálů a napájecího napětí do 120 V. Společnost Phoenix Contact dodává i široký sortiment vhodných kabelů, včetně kabelů již osazených konektory.

Závěr

O dalších nových produktech, které jsou uváděny na trh a byly vystaveny na veletrhu SPS/IPC/Drives, jako jsou např. prostředky pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth v průmyslu, průmyslové konektory Variocon s krytím IP67 a s pružinovým připojením na desku s plošnými spoji, přepěťové ochrany nebo různá rozhraní, bude společnost Phoenix Contact informovat čtenáře v dalších číslech tohoto časopisu.
[Up Date, 4/4 2004 a tiskové informace společnosti Phoenix Contact z veletrhu SPS/IPC/Drives.]

Gustav Holub

Phoenix Contact, s. r. o.
Technická 15
616 00 Brno
tel.: 542 213 401
fax: 542 213 701
http://www.phoenixcontact.com