Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Veletrh SPS/IPC/Drives 2010 odráží oživení průmyslové výroby

Již za několik týdnů otevře své brány veletrh SPS/IPC/Drives 2010; bude se konat 23. až 25. listopadu 2010 v Norimberku (SRN). Zájem o veletrh odráží oživení německého průmyslu – prodaná výstavní plocha v jedenácti veletržních halách již přesáhla loňský úspěšný ročník a očekává se téměř 1 200 vystavovatelů, včetně všech klíčových výrobců na trhu. Veletrh přitom odolává občasným snahám o umělé rozšíření nomenklatury nebo spojení s jinými veletrhy, a zůstává tak díky důslednému oborovému zaměření na automatizaci a pohony velmi atraktivní zejména pro odborné návštěvníky, a to nejen z Německa. V loňské roce prošlo turnikety 48 595 návštěvníků.
 
Současně s veletrhem se koná také odborná konference věnovaná automatizaci strojní výroby, komunikačním systémům v průmyslu a pohonům. Poprvé se zde budou udělovat ocenění pro mladé inženýry. Budou to dvě ceny, jedna v oboru automatizace, druhá v oboru pohonů.
 
Návštěvu veletrhu by si měl naplánovat každý, kdo se chce seznámit s nejnovějšími trendy v oboru automatizace strojní výroby a pohonů. Najde zde vše od snímačů, spínačů, pohonů a měničů frekvence, přes vstupně-výstupní moduly, programovatelné automaty, komunikační techniku a průmyslové počítače až po systémy SCADA a HMI. Vystavovatelé představí jednotlivé komponenty, ale i ucelené systémy a referenční aplikace. Letos budou zdůrazněná témata veletrhu energetická efektivnost, identifikace v průmyslu a bezpečnost a zabezpečení průmyslové výroby. Návštěvníky jistě upoutají i společné stánky Open source meets industry a AMA Center for Sensor, Measuring and Testing Technologies. Otevírací doba v úterý a ve středu zůstala prodloužena od devíti ráno do sedmi hodin večer; ve čtvrtek veletrh končí v pět odpoledne. Pro vystavovatele je prodloužená otevírací doba sice náročná, ale umožňuje jim celou dobu na veletrhu využít velmi intenzivně. Nejsou zde „hluché dny“, kdy po areálu bloudí jen pár zájemců. Také návštěvníkům umožňuje prodloužená otevírací doba efektivně naplánovat pobyt na veletrhu a dává jim jistotu, že ani ti poslední z nich, kteří přijdou ve čtvrtek odpoledne, nepotkají ve stáncích už jen montážní čety likvidující expozice.
 
Pro české návštěvníky je veletrh SPS/IPC/Drives lákavý tím, že jde o premiérový veletrh, kde firmy uvádějí na trh své novinky, a přitom je dobře dopravně dostupný, ať už automobilem, vlakem nebo autobusem. Zvláště návštěvníci ze západní poloviny Čech mohou návštěvu veletrhu pohodlně stihnout v průběhu jednoho dne. Ti ze vzdálenějších oblastí mohou večer navštívit historické centrum města s příjemnou atmosférou nebo návštěvu Německa využít k prvním předvánočním nákupům.
 
V příštím čísle časopisu Automa přineseme souhrnný článek s prezentacemi některých vystavovatelů, kteří jsou známi i českým odborníkům. Kromě toho, že se téměř všude kromě němčiny lze domluvit i anglicky, je možné v některých stáncích narazit i na česky hovořící personál.
 
Bližší informace o návštěvě veletrhu, dopravě a registraci návštěvníků najdou zájemci na www.mesago.com/sps.
(Bk)
 
Obr. 1. Živá diskuse ve stánku