Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh SPS IPC Drives – odpovědi pro automatizaci

V Norimberku se 28. až 30. listopadu 2017 uskuteční už 28. mezinárodní veletrh automatizace, řídicí techniky a systémů, pohonů a komponent pro automatizaci SPS IPC Drives 2017. Pořadatelé očekávají přibližně 1 700 vystavovatelů. Mnozí z nich tento veletrh využívají k představování svých novinek.

Také na stránkách časopisu Automa – na internetu (www.automa.cz) i v tištěném čísle – zprostředkujeme našim čtenářům pozvánky vystavovatelů do jejich stánků s krátkým představením expozice a hlavních novinek, které na veletrh přivezou. Je to proto, že čeští návštěvníci tvoří třetí největší podíl zahraničních návštěvníků (za Rakouskem a velmi těsně za Itálií) – loni jich z ČR přijelo 1 441 z celkového počtu 63 291 návštěvníků. Rovněž letos se očekává účast minimálně 60 tisíc návštěvníků. Veletrh se totiž koná v době, která je pro německé hospodářství příznivá. A nejen pro ně, trh v oboru automatizace roste v celé Evropské unii a také pro příští rok se očekává stabilní jednociferný růst.

Veletrhu SPS IPC Drives se pravidelně zúčastňují i vystavovatelé z České republiky a Slovenska. Letos jich je přihlášených patnáct z Česka a tři ze Slovenska. Pro rok 2018 bude veletrh SPS IPC Drives zařazen do plánu oficiálních účastí ČR za podpory MPO ČR, lze tedy očekávat, že počet vystavovatelů ještě vzroste.

Jedním z hlavních témat veletrhu bude digitalizace. Již na jaře na veletrhu Hannover Messe bylo patrné, že průmyslové firmy se stále více ptají, co jim digitalizace přinese, jaké jsou náklady a návratnost projektů zaštítěných značkou Industrie 4.0.

V oboru automatického řízení výroby je zřejmé napětí mezi informatiky (IT) a provozními techniky (OT). A asi nikde jinde to není vidět více než při zajišťování kybernetické bezpečnosti: informatici se dívají na automatizační inženýry jako na hazardéry, používající různé obskurní operační systémy a kdovíjak zabezpečené komunikační protokoly, zatímco automatizační inženýři považují informatiky za kancelářské podivíny, kterým je marné vysvětlovat, že systém řídící technologický proces prostě nelze teď hned restartovat, protože je na něj třeba nainstalovat bezpečnostní záplatu. Útoků na průmyslové firmy přitom stále přibývá a nebezpečí roste. Kybernetické bezpečnosti v průmyslové automatizaci proto bude věnován jeden z tematicky zaměřených prohlídkových okruhů. Tyto komentované prohlídky jsou na veletrhu novinkou: druhý bude věnován řešením pro inteligentní výrobu, smart production, a třetí komunikační technice a systémům (smart connectivity). Jednotlivé komentované prohlídky budou trvat přibližně dvě hodiny, účastníci postupně navštíví maximálně šest vystavovatelů a k dispozici bude anglicky mluvící průvodce. Protože kapacita prohlídek je omezená, doporučuje se zakoupit si lístek na prohlídku předem na https://www.mesago.de/en/SPS/For_visitors/Highlights/index.htm.

K lepšímu porozumění mezi světy OT a IT má přispět také fórum Automation meets IT v hale 6. Pod stejným názvem najdou návštěvníci též společný stánek osmnácti vystavovatelů. Kromě něj budou na výstavní ploše další tři volně přístupná fóra: Fórum vystavovatelů v hale 10.1, Fórum ZVEI v hale 3A a Fórum VDMA v hale 3. Zájemci na veletrhu najdou také již tradiční společné stánky AMA věnované senzorům a měřicí technice a Wireless in Automation. Novinkou bude stánek průmyslového zpracování obrazu, organizovaný příslušnou pracovní skupinou Německého svazu výrobců strojů a zařízení VDMA, se šestnácti vystavovateli.

První a druhý den veletrhu se bude konat konference Automation 4.0 Summit, pořádaná nakladatelstvím Weka Fachmedien. Program je sice zajímavý, ovšem zaplatit nemalé vložné a najít si čas v průběhu veletrhu alespoň na několik přednášek… Nevidím to jako dobrý nápad, ale kdybyste se chtěli podívat na program, najdete jej zde: http://www.automation-40.de/programm.html (přednášky budou v němčině).

Více informací o veletrhu, elektronický katalog, volné vstupenky a tipy na dopravu a ubytování zájemci najdou na www.sps-exhibition.com. K dispozici jsou rovněž veletržní aplikace pro Android a iOS. 

Petr Bartošík.

 Foto: Thomas Geiger, Mesago