Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Veletrh SPS byl zrušen

Agentura Mesago Messe Frankfurt se rozhodla zrušit letošní veletrh SPS v Norimberku. Ve své tiskové zprávě sice uvádí, že veletrh se uskuteční v „plně virtuálním formátu“, což je ale v podstatě totéž jako akci zrušit: veletrhy se virtuálně konat nemohou. Návštěva veletrhu není jako návštěva supermarketu, bez osobních setkání postrádá veletrh smysl.

Ostatně prezident agentury Mesago Martin Roschkowski ve svém vyjádření nenechává nikoho na pochybách: „Jsme velmi zklamáni, že jsme byli nuceni letošní akci SPS v Norimberku zrušit.“ Tedy nikoliv nahradit nebo přesunout na web – zrušit. Zajímavé a varovné jsou důvody, které uvádí: „Začátkem léta všechno ukazovalo správným směrem a byli jsme si téměř jistí, že veletrh se v listopadu uskuteční. Všechna bezpečnostní a hygienická opatření, která jsme v té době připravili, byla přijata kladně a s mnoha lidmi, kteří se na organizování SPS podíleli, jsme je dále rozvíjeli. Byl to pro nás další příklad, jak komunita kolem veletrhu SPS dobře spolupracuje, a všem, kdo se na tom podíleli, patří náš upřímný dík.“

Zatímco jiné veletržní správy a společnosti často kladou rušení veletrhů za vinu vládám a úřadům, Mesago přiznává, že důvod je jinde: „Hlavním důvodem jsou vážné obavy mnoha účastníků s ohledem na velmi rozdílné okolní podmínky a na zdraví jejich zaměstnanců. Přísná hygienická pravidla, nutnost udržovat odstup a omezení cestování spolu s ekonomickou nejistotou v důsledku pandemie jsou příčinou, že by nebylo možné SPS uspořádat v takové kvalitě, jakou by účastníci očekávali.“ Tedy příčinami v tomto případě nejsou omezení bavorské vlády a úřadů nebo neochota veletržní správy podrobit se přísným pravidlům, ale rozhodnutí samotných vystavovatelů. Do jaké míry za ním jsou obavy ze zdravotního rizika – vzhledem k přijatým opatřením jen minimálního – a do jaké míry ekonomická nejistota, není zřejmé. Rušení veletrhů jak v České republice, tak v Německu ale ukazuje, že „proinvestování se z krize“ firmy neberou za své. O specifikaci investičních projektů a oslovení uchazečů do výběrového řízení se totiž často rozhoduje právě na veletrzích. Bez veletrhů tak nemůže být o nějakém „proinvestování“ řeč. „Veletrh SPS je známý podrobnými technickými diskusemi a cennými rozhovory mezi vystavovateli a návštěvníky,“ uvádí Sylke Schulz-Metznerová, viceprezidentka SPS. Právě z těchto diskusí potom vznikají investiční záměry a projekty automatizace a digitalizace konkrétních strojů pracovišť, závodů a podniků.

Jako náhradu chystá Mesago virtuální akci SPS Connect, která se uskuteční ve stejné době, tedy od 24. listopadu. Informace o ní budou k dispozici na sps-exhibition.com.

Zrušení dalšího veletrhu, jednoho z nejvýznamnějších v oboru průmyslové automatizace, je další těžkou ranou nejen pro německé hospodářství a signálem, že krize, odstartovaná opatřeními proti čínskému koronaviru, bude u nás v Evropě možná mnohem hlubší a delší, než jsme čekali.

Petr Bartošík