Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Veletrh Sensor+Test 2011 v dobrém rozmaru

Vystavovatelé na letošním veletrhu Sensor+Test v Norimberku (7. až 9. června) měli důvod k dobré náladě, protože právě nyní výrazně roste obrat v oblasti senzoriky. Oživení je způsobeno rostoucí poptávkou klíčových oborů, jako je strojírenství a automobilový průmysl.
 
Předseda pořadatele veletrhu AMA Service GmbH Holger Bödeker si na zahajovací tiskové konferenci pochvaloval, že se letos veletrhu zúčastnilo nejvíce vystavovatelů za poslední tři roky. Celkem 577 vystavovatelů (o 13 % více než loni) zaplnilo haly 11 a 12 norimberského výstaviště (celková plocha 19 000 m²). Třetina vystavovatelů pocházela ze zemí mimo Německo. Jako vždy na tomto poměrně úzce zaměřeném veletrhu převažovaly malé výstavní stánky. Představili se v nich spíše dodavatelé komponent a technologií než výrobci finálních výrobků. Mezi vystavovateli se letos objevilo také mnoho asijských firem.
 

Stánek České republiky

 
Na konci rozlehlé haly 12 byl umístěn stánek České republiky, ve kterém vystavovalo pět firem, které využily podporu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Zcela v souladu se zaměřením veletrhu se této příležitosti chopili většinou dodavatelé komponent a technologií: Safina představila nabídku termočlánkových drátů PtRh, laboratorního nářadí z drahých kovů a nanášení platinových ochranných vrstev, firma Harlingen vystavovala niklová a platinová čidla teploty, převodníky teploty, kondenzátory atd. Dalším vystavovatelem ve stánku ČR byla firma Sensit, která se specializuje na čidla teploty nejrůznějších provedení. Společnost ElkoEP prezentovala systém pro řízení techniky v budovách s bezdrátovým přenosem. Společnost BHV senzory přijela do Norimberku se svým tradičním sortimentem snímačů tlaku, elektronických manometrů a ultrazvukových snímačů polohy hladiny. „Smyslem vystavování na veletrhu Sensor+Test nemusí být jen nalézt nové zákazníky, ale také seznámit se s partnery pro kooperace a v neposlední řadě ukázat se ve společnosti renomovaných zahraničních firem v našem oboru,“ řekl Jan Vaculík, jednatel společnosti BHV senzory.
 
O stánek České republiky a organizaci vystavování se postarala Hospodářská komora ČR společně s Českomoravskou elektrotechnickou asociací, agenturou Czech Trade a společností BVV.
 

Novinky na tiskových konferencích

 
Několik dodavatelů snímací techniky využilo veletrh k uspořádání tiskové konference o svých novinkách. Firma GE Measurement & Control Solutions z Velké Británie uvedla nový kalibrační software 4Sight, snímače tlaku vyrobené technologií TERPS a jiskrově bezpečné snímače tlaku a vlhkosti. Firma Tyco Electronics představila novinky, kterými reaguje na zpřísňování předpisů pro emise výfukových plynů a nové trendy v automobilové dopravě. Uvedla snímače polohy navržené do systému recirkulace výfukových plynů motorů nákladních automobilů, Hallovy snímače polohy pro automobily, rezolvery, které mají v hybridních automobilech zjišťovat polohu rotoru synchronních elektromotorů podle magnetických polí, a bezkontaktní snímač přiblížení pro pneumatické pohony v osobních vozech.
 

Integrated, networked, energy self-sufficient

 
S novými směry vývoje senzoriky se návštěvníci mohli seznámit v rozsáhlé expozici osmi výzkumných institutů Fraunhoferovy společnosti. Mnohé o současných směrech vývoje napovídá letošní motto této expozice: „integrated, networked, energy self-sufficient“. Zatímco v předešlých letech se výzkum soustředil na informační techniku, mikrosystémové technologie a nové materiály používané v senzorice, nyní je předmětem zájmu hlavně energetická soběstačnost senzorů. Výzkum se zaměřuje na energy harvesting, tedy získávání energie z teplotního gradientu a vibrací elektronických zařízení (bezdrátových senzorů nebo mobilních přístrojů) použitím kinetických nebo temoelektrických konvertorů. Energeticky soběstačné (autarktní) senzory, ale i řídicí jednotky mohou být v budoucnu zapojovány do bezdrátových sítí a budou moci monitorovat rozsáhlé výrobní procesy. Výzkumníci nyní řeší také související problémy s miniaturizací a systémovou integrací, otázky rekuperace a ukládání energie, ale také energetickou efektivnost komunikace s nadřazenými sítěmi.
 

Závěr

 
Souběžně s veletrhem Sensor+Test 2011 se uskutečnily odborné konference Sensor, Opto a IRS² 2011. Bohatý doprovodný program a další informace o veletrhu jsou uvedeny na www.sensor-test.de. Příští rok se veletrh Sensor+Test uskuteční 22. až 24. května 2012.
(ev)
 
Obr. 1. Stánek České republiky na veletrhu Sensor+Test 2011 poskytoval prostor pro jednání, druhý den veletrhu se o trochu zábavy postarala cimbálová muzika