Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Veletrh Sensor+Test 2009 byl až neočekávaně úspěšný

Celkem 537 vystavovatelů na ploše 18 000 m2 účet veletrhu Sensor+Test 2009, který se konal 26. až 28. května 2009 v Norimberku (SRN). Ukázalo se, že obor snímačů, měřicí a zkušební techniky není hospodářskou krizí zasažen tak, jak se mnozí obávali. Holger Bödeker, výkonný ředitel sdružení AMA Service GmbH, které veletrh pořádá, označil letošní ročník veletrhu za úspěšný po všech stránkách. Zvláště účast sedmi tisíc návštěvníků příjemně překvapila nejen pořadatele, ale také vystavovatele. Někteří z nich jej z hlediska počtu a kvality kontaktů s odbornými návštěvníky hodnotili dokonce lépe než minulé ročníky. V dobách jako je tato, kdy firmy přísně sledují cestovní výlohy, totiž veletrhy navštěvují jen ti, kteří mají o obor skutečně hluboký profesionální zájem. Vystavovatelé potvrdili, že více než jindy s nimi návštěvníci diskutovali o zcela konkrétních projektech a úlohách, které potřebují vyřešit., na sedm tisíc návštěvníků a atraktivní doprovodný program, to je závěrečný
 
Během tří dnů veletrhu mohli návštěvníci získat o oboru snímačů, měřicí a zkušební techniky ucelený přehled. Kromě přehlídky inovací a nových produktů ve stáncích jim k tomu napomohla také série prezentací a pódiových diskusí. Action Area, prostor vyhrazený přednáškám, byla téměř neustále zaplněna posluchači.
 
Pořadatel veletrhu, sdružení AMA, podporuje také rozvoj výzkumných a vývojových aktivit v oboru. Začínající inovační firmy měly příležitost vystavovat ve společném stánku Young Innovative Enterprises. Velký zájem projevovali návštěvníci též o plochu nazvanou Job Tea-Time, kde si mohli nejen odpočinout, ale také se seznámit s nabídkou volných pracovních míst v oboru.
 
Cenu Sensor Inovation Award, spojenou s finanční odměnou 10 000 eur, letos získal výzkumný a vývojový tým z Institutu pro mikrosystémy Technické univerzity Hamburg-Harburg pod vedením prof. Jörga Müllera za vývoj miniaturního hmotnostního spektrometru PIMMS (Planar Integrated Micro-Mass Spectrometer). Z celkového počtu 63 přihlášených (z toho 22 bylo ze zahraničí) se do užšího výběru dostaly také týmy z firmy Owlstone Ltd. z Cambridge (Velká Británie) s programovatelnými chemickými senzory na bázi MEMS a z firmy Siemens AG s kompaktním senzorem oxidu uhelnatého, jehož základem je 2,3μm laserová dioda typu VCSEL (Vertical Emitter Laser Diode).
 
Pořadatelé byli rovněž spokojeni s rostoucím počtem návštěvníků doprovodné odborné konference, která se věnovala moderním trendům v oboru.
 
Příští rok se bude veletrh Sensor+Test konat opět v Norimberku od 18. do 20. května.
(Bk)
 
Obr. 1. Veletrh Sensor+Test 2009 neměl o návštěvníky nouzi