Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Veletrh Metav 2010 v Düsseldorfu

Ve dnech 23. až 27. února 2010 se bude v Düsseldorfu konat mezinárodní veletrh kovoobráběcích strojů a automatizace Metav. Jde o veletrh s dlouhou tradicí – první ročník se uskutečnil už v roce 1980. Ovšem jen na tradici stavět nelze a pořadatelé musí neustále hledat, čím návštěvníky zaujmout a lépe uspokojit jejich potřeby a očekávání.
 
V čem tedy bude Metav 2010 specifický? Významná změna je v tom, že pořadatel veletrhu, sdružení německých výrobců obráběcích a tvářecích strojů VDW, přesunul termín na únor. Veletrh tak bude první akcí v oboru obrábění kovů v roce 2010. Mnozí němečtí zájemci o kovoobrábění neměli vzhledem k omezování nákladů na pracovní cesty možnost navštívit veletrh EMO 2009 v Miláně, proto je pro ně Metav významnou příležitostí seznámit se s vývojem a technickými inovacemi v oboru. Pořadatelé ve spolupráci s německými drahami DB připravili pro německé zájemce o návštěvu veletrhu speciální nabídky za zvýhodněné ceny, obsahující zpáteční jízdenku a vstupenku na veletrh.
 
Veletrh navíc přichází v době, kdy se zastavuje strmý propad ekonomiky a mnozí analytici začínají na rok 2010 předpovídat mírné oživení. Odborné veletrhy jsou významným indikátorem vývoje trhu, a proto je právě Metav, který se bude konat na počátku roku obratu, očekáván s napětím.
 
Několik statistických údajů: přihlášeno je téměř 400 vystavovatelů, kteří obsadí 24 000 m2 výstavní plochy (údaje jsou z října 2009). Ve srovnání s minulým rokem je to propad o 25 % u vystavovatelů a 35 % u výstavní plochy, ale pořadatelé se přiznávají, že vzhledem k obtížné situaci v oboru očekávali horší výsledky. Mezi vystavovateli bude také několik českých firem, které se veletrhu zúčastní buď přímo (dva vystavovatelé), nebo prostřednictvím německých partnerů.
 
Těžiště nomenklatury veletrhu Metav je v obráběcích a tvářecích strojích, ale neméně významnou součástí veletrhu jsou i nabídky výrobních linek, přesných nástrojů, systémů pro výrobní logistiku a manipulaci s materiálem, průmyslové automatizace a počítačových systémů pro podporu výroby. Novinkou letos bude specializovaná přehlídka s typicky „německým“ názvem Metal meets Medical. Akce představí moderní výrobní stroje a zařízení pro rostoucí a náročný trh lékařské techniky, včetně jejich počítačové podpory, odpovídající měřicí techniky a celého konceptu výroby pod heslem „digitální továrna“.
 
Ve společném informačním stánku se také představí významné klastry se Severního Porýní-Vestfálska, mj. zaměřené na automatizaci, energetiku, energetický výzkum, nanomateriály a mikromateriály. Stěžejním tématem bude vliv elektromobility na výrobní technologie v oblasti výroby dopravních prostředků.
 
Veletrh Metav 2010 i jeho doprovodný program budou opravdu bohaté. Čeští zájemci o návštěvu veletrhu mohou využít služeb cestovních kanceláří specializujících se na veletržní turistiku, např. BVV Fair Travel nebo Fractal (www.fairtravel.cz, www.fractal.cz). Vstupenky na veletrh platí i jako jízdenky na městskou dopravu v Düsseldorfu a okolí, provozovanou společností VRR. Do Düsseldorfu je výhodné letecké i vlakové spojení (www.lufthansa.cz, www.db.de).
(Bk)
 
Obr. 1. Výstaviště v Düsseldorfu (vstup Nord)