Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V článcích o veletrhu Automatica jsme se několikrát zmínili o tom, že souběžně se konají také veletrhy Laser World of Photonics s padesátiletou tradicí a zbrusu nový World of Quantum (27. až 30. června 2023, Messe München; https://world-of-photonics.com/en/). Nyní bych vám chtěl doporučit, abyste si během návštěvy v Mnichově našli čas i na ně. Proč byste to měli udělat?
Dne 16. května 1960 se v laboratořích Hughes Aircraft Company odehrála událost, která trvala jen tisícinu sekundy: Theodore Harold Maiman se svými spolupracovníky rozsvítili „jasně červený paprsek koherentního světla“. To byla první milisekunda, od kdy začala laserová technika měnit svět medicíny, mikroskopie, měřicí techniky, průmyslové výroby, informačních a komunikačních technologií, elektroniky, tisku, letectví a mnoha dalších oborů. Technologický a ekonomický potenciál laserové techniky však ještě zdaleka není vyčerpán.
Třináct let po tomto experimentu, v roce 1973, se v Mnichově uskutečnil první veletrh s názvem Laser. Navzdory mnoha skeptickým hlasům, že doba ještě není zralá (v té době se nejprodávanějším autem na světě stal VW Brouk a v kancelářích se dosud psalo na mechanických psacích strojích), na něj přijela stovka mezinárodních vystavovatelů.
Za pět desetiletí vizionářsky odvážná veletržní platforma dozrála v přední světový veletrh fotonických komponent, systémů a aplikací – současný Laser World of Photonics. V roce 1985 veletrh přilákal do Mnichova poprvé více než 10 000 návštěvníků. V roce 2005, už na Novém výstavišti v Mnichově, přibyl World of Photonics Congress. Vystoupilo na něm i několik laureátů Nobelovy ceny – někdy předtím, než cenu dostali, někdy až poté. Nezapomenutelný experiment provedl Arthur Leonard Schawlow v roce 1977, který později získal Nobelovu cenu; použil laser k odstranění nápisu na nafouknutém balonku uvnitř druhého balonku, aniž by kterýkoliv z balonků praskl. Poskytl tak důkaz flexibility a výkonu laserového světla jako bezkontaktního nástroje. O třicet let později, v roce 2007, už veletrh překročil hranici 1 000 vystavovatelů a zúčastnilo se jej 25 000 odborných návštěvníků.
A od června 2023 tedy bude souběžně se světovým veletrhem pro inteligentní automatizaci a robotiku Automatica. To, že oba veletrhy patří k sobě, dokládá také skutečnost, že veletrh Laser World of Photonics získal nového silného kooperačního partnera: pracovní skupina Lasery a laserové systémy pro zpracování materiálů sdružení VDMA přebírá roli koncepčního sponzora veletrhu. Se svými členskými společnostmi z oblasti laserové a automatizační techniky a svým fórem kvantové techniky a fotoniky je tato pracovní skupina dokonalým spojením mezi veletrhy Laser World of Photonics, World of Quantum a Automatica.
„Skutečnost, že VDMA nyní přebírá roli koncepčního sponzora veletrhu Laser World of Photonics, vysílá silný vzkaz,“ uvedl Dr. Reinhard Pfeiffer, výkonný ředitel Messe München. Vysvětlil, že je důležité spojit síly, zejména s ohledem na hlavní transformační procesy na cestě ke klimatické neutralitě a všeobjímající digitalizaci. Spolupráce mezi Laser World of Photonics a pracovní skupinou VDMA Lasery a laserové systémy pro zpracování materiálů je dalším logickým krokem po sjednocení místa a termínu konání s veletrhem Automatica, jehož koncepčním technickým sponzorem je skupina Robotics + Automation sdružení VDMA.
(Bk)
Obr. 1. Veletrh Laser World of Photonics sleduje vývoj laserové techniky už padesát let