Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh EMO Hannover 2023 vyzývá k inovacím

Inovovat výrobu, to je motto veletrhu EMO Hannover 2023, který proběhne od 18. do 23. září 2023. Představí se na něm obráběcí a tvářecí stroje, nástroje a celé výrobní systémy. Návštěvníci se seznámí také se systémy pro automatizovaný tok materiálu a s výpočetní technikou, průmyslovou elektronikou a s příslušenstvím v tomto oboru. Veletrh je svým zaměřením určen pro odborné návštěvníky ze všech hlavních průmyslových odvětví, jako jsou strojírenství a výroba zařízení, automobilový průmysl a jeho dodavatelé, letecká a kosmická technika, přesná mechanika, optika aj. Na portálu https://emo-hannover.com/ jsou veškeré informace a rovněž odkaz na ticket shop, kde je možné si koupit vstupenky.

V oboru obráběcích strojů je Německo nejdůležitějším partnerem českých firem. Veletrh EMO Hannover poskytne návštěvníkům souhrnný pohled na nabídku dodavatelů nejen z Německa, ale i z dalších zemí (obr. 1). Na veletrh EMO Hannover 2023 je zatím přihlášeno více než 1 500 vystavovatelů ze 43 zemí. Z České republiky bude vystavovat devatenáct firem. Mezi nejvýznamnější patří Pegas-Gonda, TOS Varnsdorf, Bomar a Toshulin. Údaje v tab. 1tab. 2 ukazují, že Česká republika je významným dovozcem i vývozcem obráběcích strojů.

Poslední ročník veletrhu EMO Hannover se uskutečnil v roce 2019. Prezentovalo se na něm více než 2 200 vystavovatelů ze 47 zemí a jejich expozice si přišlo prohlédnout 120 000 odborných návštěvníků z přibližně 150 zemí. Pořadatelem veletrhu EMO je VDW (Německý svaz výrobců obráběcích strojů), Frankfurt nad Mohanem, Německo.

 

Startup Area

Pro mladé firmy, které chtějí svěžími nápady dobýt trh obráběcích technologií, je vyhrazena speciální plocha s názvem Startup Area. Veletrh jim poskytuje prostor, kde o sobě mohou dát vědět, najít zákazníky a investory a navázat kontakty se zavedenými dodavateli.

 

Open Space Cobot Solutions Area

Výstavní plocha s názvem Open Space Cobot Solutions Area bude vyhrazena ukázkám toho, jak výrobci využívají roboty spolupracující s člověkem neboli koboty. K vidění budou také uchopovače různých typů, systémy pro zpracování obrazu, měřicí systémy, software, průmyslová elektronika, podávací systémy a mnoho dalšího.

 

Speciální vzdělávací stánek

Ne všechnu práci však mohou převzít roboty. Dostupnost pracovní síly, zejména vyškolených odborníků, je pro úspěšné podnikání stále důležitější. Vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti v České republice je důležité, aby firmy měly možnost zapojit se do vzdělávacího systému. To umožňuje německý systém duálního vzdělávání. A strojírenské podniky se již desítky let věnují vzdělávání kvalifikovaných pracovníků v kovodělných profesích.

Německá nadace pro mladé talenty ve strojírenství Nachwuchsstiftung Maschinen­bau bude na veletrhu EMO Hannover 2023 ve svém speciálním vzdělávacím stánku demonstrovat, jak probíhá vzdělávání ve strojírenském sektoru v Německu. Mnoho partnerů z průmyslu, škol a univerzit zde představí didaktické nástroje a koncepty pro odbornou přípravu a další vzdělávání. Ukážou také, jak lze vzdělávání nejlépe přizpůsobit současným požadavkům v oblasti technologií a digitalizace ve firmách.

 

Výstavní oblast zaměřená na udržitelnou výrobu

Ve výstavní oblasti s názvem Future of Sustainability in Production Area budou představeny přístupy, řešení a koncepty pro výrobu šetrnou ke zdrojům a neutrální ke klimatu, kde se využívá např. rekuperace odpadního tepla či obnovitelné zdroje energie. V popředí zájmu jsou energetická a materiá­lová účinnost, hospodárné využívání vody, chladicích maziv a obalů a oběhové hospodářství ve výrobě.

Na základě naší spolupráce s pořadatelem veletrhu EMO můžeme našim čtenářů nabídnou vstupenku zdarma. Permanentku, která vám umožní vstup na celý šestidenní veletrh, získáte po registraci e-kódu  MKJfH na webových stránkách pořadatele: https://visitors.emo-hannover.de/en/application/registration/ticket-registration/.

(ev)

 

Obr. 1. Počet vystavovatelů z jednotlivých zemí (zdroj: VDW)

 

Tab. 1. Vývoz obráběcích strojů z České republiky: hlavní zákazníci (bez dílů a příslušenství)

Tab. 2. Dovoz obráběcích strojů do České republiky: hlavní dodavatelé (bez dílů a příslušenství)