Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Veletrh Embedded World s rekordní účastí 26 700 návštěvníků z celého světa

Dvanáctý ročník veletrhu Embedded World upoutal pozornost návštěvníků z celého světa: letos jich bylo rekordních 26 714. Představilo se jim 856 vystavovatelů a doprovodnou konferenci navštívilo více než 1 500 odborníků. Ti všichni se setkali 25. až 27. února 2014 na výstavišti v německém Norimberku.

 
Veletrh Embedded World se již od svého vzniku kontinuálně vyvíjí. Letos se jej zúčastnilo 856 vystavovatelů z 35 zemí světa. Etabloval se již jako jedna z nejvýznamnějších akcí v oboru vestavných systémů na světě. Také letos zde byly prezentovány produkty a služby určené pro nejrůznější odvětví techniky. Firmy zde často uvádějí světové novinky, a veletrh tak odráží aktuální trendy vývoje. Vestavné systémy představené na veletrhu byly určeny pro zařízení průmyslové automatizace, lékařské přístroje, dopravní prostředky, a to od osobních automobilů až po letadla, vybavení domů a domácností – a to je jen několik příkladů oblastí, kde se vestavné systémy uplatňují a které byly na veletrhu zastoupeny.
 

Vystavovatelé potvrzují význam účasti na veletrhu

Celá komunita odborníků zabývajících se vestavnými systémy oceňuje význam norimberského veletrhu. Celkem 96 % vystavovatelů na dotaz pořádající veletržní správy, NürnbergMesse, uvedlo, že se na veletrhu setkali s cílovou skupinou návštěvníků, kvůli níž se veletrhu účastnili. Vystavovatelé vysoce hodnotili odbornou úroveň návštěvníků, mezi nimiž byli nejen obchodníci a podnikatelé, ale také vývojoví pracovníci a konstruktéři. To se projevilo zejména na vysoké úrovni technických diskusí ve stáncích.
 
O tom, že Embedded World je ve svém oboru premiérový veletrh, svědčí i skutečnost, že 98 % vystavovatelů uvedlo, že letos zde předvedli nové výrobky nebo výsledky nejnovějšího vývoje. Současně to svědčí také o velké dynamice oboru vestavných systémů, především v oblasti integrace systémů, internetu věcí atd.  
Celkem 90 % vystavovatelů je přesvědčeno, že účast na veletrhu přinese konkrétní zakázky a stejný počet vystavovatelů již v závěru veletrhu přislíbil účast v příštím roce.
 

Veletrh oceňují i návštěvníci

Průzkum mezi návštěvníky, který na objednávku veletržní správy pořádala nezávislá agentura, potvrdil pozitivní atmosféru: 90 % návštěvníků bylo spokojeno s nabídkou a organizací veletrhu a 92 % jich uvedlo, že příští rok určitě přijedou znovu.
 
Co se týče skladby návštěvníků, téměř dvě třetiny uvedly, že pocházejí z průmyslových firem. Dále následovaly oblasti služeb, velkoobchodu a maloobchodu, dovozu a vývozu zboží, výzkumu a vzdělávání a státní správy. Velký byl i podíl těch návštěvníků, kteří mají přímý vliv na rozhodování ve své firmě: 87 %.
 

Konference doplnily odbornou náplň veletrhu

Součástí veletrhu byly dvě odborné konference: Embedded World a Electronic Displays. Mnozí vystavovatelé je využili k bližšímu a detailnějšímu představení novinek a trendů v oboru. Počet účastníků konference tak poprvé přesáhl hranici 1 500. Kombinaci veletrhu a odborné konference na jednom místě oceňují vystavovatelé jako velmi přínosnou: ve stánku mohou vést obchodní jednání a osobní technické diskuse, na konferenci mohou své výrobky představit podrobnou přednáškou na vysoké technické úrovni.
 

Ústřední témata veletrhu: zabezpečení dat a internet věcí

Konference Embedded World byla zahájena plenární přednáškou Davida Kleidermachera, technického ředitele (CTO) pro dodávky operačních systémů a vývojových nástrojů z firmy Green Hills Software, na téma zabezpečení a internet věcí. Podle Davida Kleidermachera je internet věcí dalším logickým krokem ve vývoji vestavných systémů, ale rostoucí počet vestavných počítačů a komponent připojených k internetu představuje závažný problém z hlediska zabezpečení dat. David Kleidermacher ve své přednášce nastínil možná řešení tohoto problému.
 
Celá konference s hlavními tématy „internet věcí“ a „bezpečnost a zabezpečení“ se odehrávala ve velmi pozitivní atmosféře. Její třídenní program byl rozdělen do deseti paralelních sekcí s přednáškami a workshopy, které návštěvníkům poskytly skutečně podrobný pohled na techniku vestavných systémů.
 
Na konferenci Electronics Displays zaznělo více než čtyřicet přednášek. Trendy v tomto oboru jsou dotykové panely, e-papír, HMI a standardy rozhraní pro displeje. Konference svými přednáškami pokryla jak vědeckou, tak i technickou stránku vývoje displejů. Elektronické displeje nebyly popelkou ani na samotném veletrhu: v hale 1 byly prezentovány ve společném stánku 46 firem o ploše 1 400 m2.
 

Výzvy pro nastupující generaci

Již popáté se v rámci veletrhu konal Student Day, jednodenní akce určená speciálně pro studenty se zájmem o vestavné systémy z celého Německa, ale i ze zahraničí. Letos se jej poprvé zúčastnila i oficiální výprava z České republiky, kterou organizovalo vydavatelství FCC Public ve spolupráci s Českomoravskou elektrotechnickou asociací (viz text v rámečku).
 
Hlavními řečníky na této akci byli Jacob Appelbaum a prof. Dr. Nikolaus Forgó. Jacob Appelbaum je znám jako jeden z hlavních podporovatelů mediální společnosti Wikileaks, která na svém serveru zveřejňuje odcizené utajované dokumenty, představitel sítě Tor Project, jež pomáhá zajistit anonymitu na internetu těm, kteří to z nejrůznějších důvodů potřebují, a anarchistické hackerské skupiny Noisebridge, jež inspiruje hackerské bojůvky po celém světě. Appelbaum ve své přednášce hovořil o „free“ softwaru, „free“ hardwaru a dalších přímých akcích pro „free“ svět. Internet věcí podle Appelbauma nezaručuje absolutní anonymitu a ochranu dat. Čím více zařízení je připojeno k internetu, tím je možnost zůstat v anonymitě obtížnější. Podle Appelbauma je třeba se v souvislosti s internetem věcí velmi bedlivě věnovat právě otázkám ochrany práv jednotlivce. Studenty přednáška zaujala, o čemž svědčí i to, že byla následována hodinovou diskusí, během níž Appelbaum odpovídal na dotazy z publika.
 
Prof. Dr. Nikolaus Forgó pracuje v ústavu práva a informatiky na Leibnizově univerzitě v Hannoveru. Jeho přednáška s názvem Soukromí a evropské právo byla věnována právním aspektům chování na internetu a v sociálních sítích, jako jsou Facebook nebo Twitter.
 

Příští ročník

Veletrh a konference Embedded World se příští rok budou konat 24. až 26. února 2015. Další informace o letošním veletrhu i přípravách následujícího zájemci najdou na www.embedded-world.de.
[Tisková zpráva NürnbergMesse. ]
(překlad a úprava Bk)
 
 

Studenti z ČR poprvé účastníky akce Student Day na veletrhu Embedded World

Tradiční akcí pořádanou v poslední den veletrhu Embedded World je Student Day, v jehož rámci mají studenti vysokých škol možnost nejen prohlédnout si veletrh a získat přehled o nejnovějším vývoji v oboru, ale navíc absolvovat speciální odborný přednáškový program a také se setkat se zástupci významných společností hledajících pro odvětví mladé talenty. Studenti tak získají své první cenné profesní kontakty a někteří i následné pracovní uplatnění.
 
Akci Student Day, která se v tomto roce konala již popáté, každoročně navštíví přibližně tisíc studentů z univerzit v Německu a v Rakousku. Letos historicky poprvé byli účastníky také studenti z České republiky, čímž akce získala mezinárodní rozměr.
 
Cestu šedesáti českých studentů na Embedded World organizovaly společně nakladatelství FCC Public a Českomoravská elektrotechnická asociace ElA. Možnost zúčastnit se měli studenti škol, které jsou členy asociace: FEKT VUT Brno a FEL ČVUT Praha. Partnery byly společnosti Student Agency a CADware.
 
Po přivítání studentů prof. Dr. Matthiasem Sturmem, „duchovním otcem“ veletrhu, který také moderoval celou přednáškovou část, vyslechli studenti přednášky prof. Nikolause Forgóa, právníka z Leibnizovy univerzity v Hannoveru, a internetového aktivisty Jacoba Appelbauma.
 
Po skončení odborného programu studenti diskutovali se zástupci sponzorů Student Day na téma svého možného pracovního uplatnění v jejich společnostech nebo spolupráce na svých závěrečných pracích. Někteří studenti pak také využili nabídku organizátorů na komentovanou prohlídku veletrhu se zastaveními u vytipovaných stánků, např. společností Microchip, STMicroelectronics, Microrisc nebo Renesas.
 
Akce měla mezi studenty i doprovázejícími pedagogy velký ohlas.
Ondřej Vraný, FCC Public
 
 
 
Obr. 1. Letošní veletrh Embedded World navštívilo rekordních 26 700 návštěvníků (foto: Frank Boxler, NürnbergMesse)
Obr. 2. Velký podíl vývojářů a konstruktérů se postaral o vysokou úroveň debat ve stáncích (foto: Frank Boxler, NürnbergMesse)
Obr. 3. Cílem akce Student Day je přitáhnout zájem studentů z oboru vestavné techniky (foto: Frank Boxler, NürnbergMesse)
Obr. 4. Na akci Student Day promluvil kontroverzní kyberanarchista Jacob Appelbaum (foto: Frank Boxler, NürnbergMesse)
Obr. 5. Autobus s českými studenty dorazil na Student Day do Norimberku (foto: Ondřej Vraný)