Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Veletrh electronica v Mnichově oslaví padesátiny

Již od roku 1964 je pod názvem electronica pořádán každý druhý rok v Mnichově veletrh elektronických komponent, systémů a jejich užití a také služeb v oboru. Letos se uskuteční od 11. do 14. listopadu a v centru pozornosti bude elektronika v automobilovém průmyslu, vestavné systémy, elektronika ve zdravotnictví a osvětlení a také témata, která tyto oblasti zastřešují, a to bezpečnost a energetická účinnost. Uvedené oblasti budou rovněž námětem panelových diskusí a přednášek doprovodného programu veletrhu.

 
Pro letošní veletrh electronica je dobrým znamením, že podle výpočtů Centrálního svazu elektrotechnického a elektronického průmyslu (ZVEI) vzrostl celosvětový trh s elektrotechnickými a elektronickými výrobky v loňském roce o 4 % na zhruba 3,6 bilionu eur. Tento růst je přičítán zejména asijským a americkým trhům. Z této okolnosti těží i německý elektronický průmysl: ve srovnání s předchozím rokem vzrostl počet zakázek v prvním čtvrtletí roku 2014 o 2,2 %. Jak se vyvíjí světový trh s elektronickými součástkami v období 2012 až 2014, ukazuje obr. 1.
 
V letošním roce bude své výrobky a služby prezentovat přibližně 2 700 vystavovatelů na ploše 142 500 m2. V roce 2012 na veletrh přišlo 73 051 návštěvníků ze 79 zemí. Téměř polovina z nich přijela ze zahraničí a 63 % z 2 669 vystavovatelů pocházelo z jiné země než Německo.
 
Nomenklatura letošního veletrhu electronica byla rozšířena o hybridní komponenty, které byly od roku 2008 až dosud vystavovány v Mnichově na samostatném odborném veletrhu hybridica.
 

Doprovodný program

O nové technice, výrobcích a službách se navštěvníci dozvědí nejen ve stáncích vystavovatelů, ale také na konferencích a akcích rámcového programu. Vrcholem tohoto programu je diskusní fórum s názvem CEO Roundtable na téma Internet věcí: možnosti, výzvy a otázka bezpečnosti.
 
Konference electronica automotive se uskuteční 10. listopadu v Mezinárodním kongresovém centru Mnichov, ICM. Konference, podporovaná sdružením ZVEI, je zaměřena na trendy v automobilové elektronice. Se svými příspěvky zde vystoupí mimo jiné zástupci těchto společností: Audi, BMW, Daimler, Freescale, Infineon, Intel, OSRAM, Renesas a Visteon. Příspěvky jsou tento rok zaměřeny na osvětlení, využití sítí senzorů a konektivitu.
 
Konference Embedded platforms je již podruhé věnována technice, systémům a službám v oblasti vestavných systémů. Bude se konat 12. a 13. listopadu v tiskovém centru Ost mnichovského výstaviště. Kongres Wireless společně pořádají odborný časopis Elektronik, ZVEI a veletrh electronica. Ve dnech 12. a 13. listopadu budou odborníci z branže diskutovat v ICM o technických aspektech současných i budoucích bezdrátových zařízení, zejména s ohledem na jejich spolehlivost.
 

Automobil budoucnosti

Mobilitu budoucnosti ovlivňuje především vývoj v oblasti automobilové elektroniky. Ke klíčovým slovům zde patří energetická účinnost, elektromobilita, konektivita automobilů a autonomní řízení. Tato a další témata představí v tomto roce na veletrhu electronica přibližně 1 500 vystavovatelů. Navíc budou přední odborníci v oboru diskutovat na automobilovém fóru a konferenci o současných problémech a vývoji tohoto oboru.
(ev)
 
Obr. 1. Elektronika v automobilech je jedním z hlavních témat veletrhu electronica 2014 v Mnichově

Obr. 2. Vývoj světového trhu elektronických součástek v období 2012 až 2014 (zdroj: ZVEI)