Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Veletrh electronica 2010 zaměřen na rostoucí trhy

Veletrh electronica, pořádaný jednou za dva roky v Mnichově, se letos uskuteční ve dnech 9. až 12. listopadu 2010. Představí se na něm úplné spektrum elektronických výrobků. Energetická účinnost jako hlavní téma veletrhu bude dominovat všem prezentacím i doprovodnému programu.
 
Vystavovatelé i organizátoři se zaměří na rostoucí trhy v oblasti elektroniky, mezi které patří:
  • elektronika v automobilech a elektromobilita,
  • elektronika ve zdravotnictví a MEMS,
  • displeje a panely typu e-signage (multimediální velkoplošné informační a inzertní panely),
  • vestavné systémy a software,
  • elektronika používaná ve fotovoltaice a dalších obnovitelných zdrojích.

Elektronika v automobilech – důležité téma veletrhu

 
Energetická účinnost a ohled k životnímu prostředí jsou v současnosti dvě nejdůležitější výzvy pro automobilový průmysl. Jejich řešení může přinést automobilová elektronika, která je v současnosti jedním z nejdůležitějších odvětví elektroniky. Na veletrhu electronica 2010 bude produkty pro automobilový průmysl vystavovat přibližně 20 % vystavovatelů. Na tomto trhu je po poklesu obratu na 125 mld. amerických dolarů v roce 2009 předpokládán vzestup – na základě nejnovějších údajů na 244 mld. dolarů v roce 2017 (zdroj: Strategy Analytics). Jde tedy o jeden z nejrychleji rostoucích trhů v oboru elektroniky. Očekávaný růst obratu je podnícen velkými požadavky na mobilitu ze strany průmyslových podniků. Těmto požadavkům vyhovuje zavádění elektromobilů, ale také snižování spotřeby paliva u vozidel s konvenčními motory. Jedním z nejdůležitějších přístupů, které vedou k menší spotřebě, je zvyšování inteligence vozidel. Využitím veškerých údajů např. z navigačního systému, bude možné předvídat jízdní situace a podle nich hledat úsporné strategie řízení vozidla. Jinou cestou je zvýšení efektivnosti při generování krouticího momentu a jeho přenosu. Elektronické řídicí systémy pro hnací ústrojí mohou optimalizovat přenos sil. Proto má trh elektronických řídicích jednotek hnacího ústrojí (powertrain ECU) automobilů v několika příštích letech vykazovat růst až o 14 % (zdroj: Strategy Analytics).
 
Druhou cestou k dosažení mobility je využívání elektromobilů. Jejich výrobci nyní potřebují sériově vyráběné, efektivní a dostatečně malé baterie, které musí být možné rychle nabít. Jak se daří tento požadavek naplňovat, představí na veletrhu přední výrobci baterií.
 
Elektronika v automobilech bude také tématem dvou akcí v rámci doprovodného programu veletrhu: konference Electronica Automotive a čtyřdenního diskusního a přednáškového fóra Automotive Forum, které uvede v několika sekcích nové informace o elektromobilitě, bezpečnosti a komunikacích.
 

Konference Electronica Automotive

 
Konference Electronica Automotive se uskuteční v Munich International Congress Center ve dnech 8. a 9. listopadu 2010. První den bude věnován přednáškám o trzích a strategiích. Ty jsou určeny především vrcholovým manažerům firem, které vyrábějí automobily, dodávají komponenty, a také společností na výrobu elektroniky. V této části vystoupí např. prezident společnosti Delphi s přednáškou na téma Výzvy a příležitosti elektrifikace čínského automobilového trhu. Druhý den bude konference svými tématy zaměřena na technické pracovníky. Jedna ze dvou sekcí se bude zabývat výhradně elektromobilitou a druhá bude zaměřena na komunikace, asistenční systémy pro řidiče a osvětlení. Program konference lze nalézt na webové stránce veletrhu. www.electronica.de.
 

Elektronika ve zdravotnictví

 
Vedle automobilové elektroniky je v současnosti dosahováno velkého obratu také v medicínské elektronice. Neustálé zdokonalování přístrojů a pomůcek používaných ve zdravotnictví je závislé na pokroku a nových objevech v oblasti elektroniky. V Německu byl loni obrat v tomto oboru 1,15 mld. eur (zdroj: ZVEI). Na veletrhu Electronica budou představeny nejnovější přenosné zdravotnické přístroje, jako jsou měřiče pulzu, testery krve, měřiče krevního tlaku, které lze implantovat, dálkové řídicí systémy srdečních stimulátorů apod. Významně se elektronika uplatňuje v protetice a vystavovatelé budou prezentovat komponenty a umělé končetiny, které umožní pacientům přirozený pohyb.
 
Pro přednášky a diskuse o elektronice ve zdravotnictví bude na veletrhu uspořádáno Electronica Forum 2010.
 

Úplná nabídka a světový charakter veletrhu

 
I předchozí ročník veletrhu electronica 2008 si zachoval dobrou návštěvnosti i počet vystavovatelů, a tím pozitivně zapůsobil na obor elektroniky. Vystavovalo zde 2 800 firem, z toho 58 % z jiných zemí než Německo. Veletrh si prohlédlo přibližně 73 000 registrovaných odborných návštěvníků. Oproti minulým ročníkům vzrostl počet návštěvníků ze střední a východní Evropy a z Tchaj-wanu, Brazílie, Jižní Afriky a Ruska. Návštěvníci na veletrhu oceňují především přítomnost předních výrobců, úplnost nabídky a velký počet zahraničních vystavovatelů.
 

Čeští vystavovatelé na veletrhu electronica

 
Koncem června bylo na veletrh electronica 2010 přihlášeno dvacet českých vystavovatelů. Veletrh je zařazen do seznamu zahraničních výstav s podporou české účasti z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. České firmy mohou získat podporu až 120 000 korun na přímé výdaje spojené s vystavováním. Cílem projektu je posílit konkurenceschopnost českých průmyslových firem na zahraničních trzích. Další informace o podpoře jsou na stránkách Hospodářské komory ČR (www.komora.cz/veletrhy), která je realizátorem tohoto projektu.
 

Závěr

 
Veletržní správu Messe München zastupuje v ČR a SR společnost Expo-Consult+Service, která organizuje zájezdy na veletrh a zajišťuje předprodej vstupenek a ubytování.
(ev)
 
 
Obr. 1. Největší světové trhy s elektronickými součástkami – obrat v letech 2008 až 2010 (zdroj: Messe München)
Obr. 2. Elektronika v automobilech bude důležitým tématem veletrhu electronica 2010