Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh Electronica 2008

Trendy a novinky, které nabízí elektronický průmysl po celém světě, budou představeny na veletrhu Electronica 2008 od 11. do 14. listopadu 2008 v areálu Nového výstaviště v Mnichově (obr. 1). Přední podniky z oboru se na veletrhu představí téměř bez výjimky. Zájem veletrhu se soustředí především na rostoucí trhy elektronických zařízení pro automobily a bezdrátové komunikace.
 
Motto veletrhu – get the whole picture – je i jeho programem. Od polovodičových součástek, vestavných systémů a displejů, přes senzoriku, měřicí a zkušební techniku a elektromechanická periferní zařízení (spínače, relé, klávesnice) až po software pro konstrukci elektronických zařízení – veletrh představí ve čtrnácti halách kompletní spektrum elektroniky. Oblastem hlavního zájmu budou věnovány samostatné výstavní sekce s přednáškovým programem a navíc zde proběhnou dvoudenní konference na témata elektronika pro automobily a bezdrátová komunikace.
 

Konference Electronica Automotive

Ve dnech 10. a 11. listopadu 2008 v Mezinárodním kongresovém centru Mnichov (ICM) proběhne již druhá konference Electronica Automotive, věnovaná elektronickým komponentám a systémům pro automobily (obr. 2). Zúčastní se jí zástupci předních mezinárodních výrobců automobilů a dodavatelů pro automobilový průmysl. Také ze strany návštěvníků je očekávána velká mezinárodní účast.
 

Wireless Congress: Systems & Applications

Ve dnech 12. a 13. listopadu 2008 se v ICM setkají přední odborníci na bezdrátovou komunikační techniku. Již popáté bude uspořádána mezinárodní konference Wireless Congress: Systems & Applications, která se obrací mimo jiné na vývojové pracovníky, návrháře systémů a techniky. Ve zhruba padesáti přednáškách budou osvětleny technické aspekty současných a budoucích metod bezdrátové komunikace, zejména pro průmyslové využití, a účastníci rovněž získají přehled o aktuálních projektech, bezpečnostních aspektech, problematice certifikace a schvalování, měřicí technice, standardech a šancích na trhu.
 

Pódiové diskuse a odborná fóra

Jedinečnou příležitost poznat nejvyšší představitele předních světových podniků při pódiových diskusích nabízejí dva kulaté stoly – CEO Round Tables. Budou se zabývat tématy polovodičových materiálů a energetické efektivity a scénářů vývoje v oblasti displejů (obr. 3).
 
Vhodnou platformou pro plodnou odbornou diskusi o oborově specifických tématech jsou odborná fóra, skládající se z komerčních prezentací, uvedení novinek a přednášek o aktuálních trendech. Jejich názvy kopírují hlavní témata veletrhu a současně trendy v oboru: Electronica Automotive, Electronica Wireless, Electronica Embedded a Electronica Micro/Nano-Systems.
 

Mikro- a nanosystémy

V hale A2 najdou návštěvníci mikroelektronické a mikroelektromechanické systémy (MEMS). Jde o obor, který nejen se velmi rozvíjí v laboratořích a vývojových kancelářích, ale nachází také velké uplatnění v praxi. Jde především opět o automobilovou a dopravní techniku, telekomunikace, spotřební elektroniku, ale také o komponenty pro průmyslovou automatizaci, automatizaci budov a měřicí techniku pro ochranu životního prostředí. Zvláštním oborem s velkým inovačním potenciálem jsou optoMEMS a bioMEMS, představující kombinaci mikroelektromechanických soustav s fotooptickými, resp. biochemickými mikro- a nanokomponentami.
 

Hybridica – nový veletrh hybridních komponent

Současně s veletrhem Electronica se bude konat nový mezinárodní veletrh zaměřený na hybridní elektronické, mechanické a mechatronické komponenty z plastů a kovů. Tyto komponenty nacházejí uplatnění např. v automobilové, komunikační a medicínské technice, ale také v průmyslové automatizaci: jsou součástí snímačů v automobilech, mobilních telefonů nebo přesných čerpadel používaných v medicíně a speciální chemii. Nejčastěji se vyrábějí zastříknutím kovových výstřižků nebo výlisků do plastu. Návštěvníci veletrhu Hybridica se seznámí nejen s vlastními komponentami, ale také s materiály a technologickými zařízeními pro jejich výrobu.
 

Mezinárodní charakter, obchody a udržování kontaktů

Již v roce 2006 (veletrh se koná jednou za dva roky) dokázala Electronica získat na mezinárodním charakteru. 60 % (2004: 58 %) vystavovatelů a 45 % (2004: 44 %) návštěvníků přijelo ze zahraničí a reprezentovalo 124 zemí. Celkem se veletrhu zúčastnilo 2 961 vystavovatelů a 77 748 návštěvníků. Na veletrhu electronica 2008 očekávají pořadatelé zhruba 3 000 vystavovatelů a asi 78 000 odborných návštěvníků z celého světa. Jsou mezi nimi i vystavovatelé a návštěvníci z České republiky a ze Slovenska. Není divu, protože jde o akci, která ve svém oboru patří v Evropě k nejvýznamnějším a přitom je nedaleko. Mnichov má přímé letecké spojení s Prahou i Bratislavou a je snadno dostupný také vlakem nebo silniční autobusovou či individuální dopravou.
 
Další informace o veletrhu Electronica 2008 zájemci najdou na adrese http://www.electronica.de. Českým a slovenským zájemcům o účast na veletrhu lze doporučit, aby kontaktovali společnost Expo–Consult+Service (http://www.expocs.cz), která v ČR a SR zastupuje veletržní správu Messe München, organizuje zájezdy na veletrh a zajišťuje předprodej vstupenek a ubytování.
(Expo–Consult+Service)
 
Obr. 1. Vstupní brána mnichovského výstaviště (veletrh Electronica 2006)
Obr. 2. Motory moderních automobilů jsou vybavené množstvím elektronických snímačů a komponent
Obr. 3. Oblast displejů, která se prudce rozvíjí, bude jedním z magnetů veletrhu