Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh Bias v Miláně bude součástí komplexu technických veletrhů

číslo 6/2006

Veletrh Bias v Miláně bude součástí komplexu technických veletrhů

Od 20. do 23. září 2006 se bude v Miláně konat bienální komplex technických veletrhů: Bias, mezinárodní veletrh automatizace, přístrojové techniky, mikroelektroniky a informační a počítačové techniky pro průmysl, Fluidtrans Compomac, mezinárodní veletrh tekutinových mechanismů, pohonů, řídicí techniky a jejich konstruování, Mechanical Power Transmission and Motion Control, veletrh řídicích systémů pro řízení polohy a pohybu, regulační techniky a mechanických součástí pro převod pohybu, Bias Manufacturing Solutions, veletrh globálních informačních systémů pro průmysl, a Bi.man, veletrh průmyslové údržby.

V současné době je přihlášeno přibližně tisíc vystavovatelů a očekává se, že veletrhy přitáhnou více než 80 tisíc kvalifikovaných návštěvníků z celého světa. Škoda jen, že návštěvníků z České republiky mezi nimi zřejmě bude méně, než by odpovídalo významu veletrhu. Ve stejném termínu (18. až 22. září 2006) se totiž v Brně koná Mezinárodní strojírenský veletrh, letos se speciálem Automatizace. Připomeňme, že jak Bias, tak speciál Automatizace jsou členy mezinárodního sdružení veletrhů automatizace World-F.I.M.A., tedy organizace, která by se měla starat (mimo jiné) o to, aby se členské veletrhy nekonaly ve stejném termínu. Letos se jí to tedy nepodařilo; zřejmě i v důsledku přesunu brněnského veletrhu z plánovaného říjnového do tradičního zářijového termínu, ke kterému došlo z hlediska koordinace mezinárodních aktivit (nejen veletržních správ, ale i vystavovatelů) nepříjemně pozdě.

Jestliže se však někdo z českých návštěvníků do Milána vypraví, čeká jej nové veletržní centrum Milano Fiera at Rho, z architektonického hlediska jeden z nejpůsobivějších výstavních areálů v Evropě. Veletrhy v něm obsadí plochu přibližně 100 000 m2. Veletrh ovšem stojí za návštěvu nejen pro výstavní areál. Připomeňme, že italský trh s průmyslovou automatizací dosáhl podle odhadů italských sdružení Assoautomazione-Anie a Gisi v roce 2005 objemu 3,277 milionu eur a neustále roste, a to jak v oboru automatizace strojní výroby (předpokládaný růst 2,7 %), tak v oboru automatizace procesní výroby (1,5 %). Co se týče pneumatických a hydraulických komponent, je Itálie významným výrobcem s dynamickým růstem domácího trhu a rovněž exportu, a to i do České republiky. Mikroelektronické a komunikační komponenty jsou významnou příležitostí pro velké množství malých, technologicky vyspělých firem. To jsou důvody, proč by o veletrh automatizace Bias i o ostatní současně konané odborné veletrhy v Miláně měli mít zájem jak čeští návštěvníci, tak popř. i vystavovatelé.

(Bk)