Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Veletrh Automatica se vrací již po dvanácti měsících

Veletrh robotiky a automatizační techniky Automatica se vrací na výstaviště v Mnichově již po roce; představí se na něm většina významných firem z oboru a uskuteční se souběžně s veletrhem Laser World of Photonics.

 

Veletrh Automatica vznikl v Mnichově jako bienální mezinárodní veletrh robotiky a automatizační techniky. Do jeho pravidelného rytmu však zasáhla opatření proti covidu. Poslední předcovidový veletrh byl v roce 2018; ročník 2020 byl zrušen a následující se konal v červnu 2022. Letos, pouhý rok po úspěšné loňské akci (článek o ní je na https://bit.ly/3Y40xSw), se však od 27. do 30. června 2023 veletrh uskuteční opět. Jeho dřívější zorganizování vychází ze zájmu vystavovatelů i návštěvníků, ale důvodem je také to, že od letoška se bude mezinárodní automatizační průmysl na mnichovském výstavišti setkávat v lichých letech na dvou souběžných veletrzích: s veletrhem Automatica se rovněž uskuteční veletrh Laser World
of Photonics.

Anja Schneiderová, ředitelka veletrhu, řekla: „Naše životy jsou stále více ovlivňovány globálními problémy, jako jsou narušení dodavatelských řetězců nebo nedostatek odborníků. Robotika a automatizace jsou klíčové technologie nabízející v tomto kontextu vhodná řešení. Aby byla výroba ekonomická a udržitelná, vyžaduje chytrou automatizaci a digitální sítě. Veletrh Automatica v Mnichově představí nástroje a řešení, jak tyto koncepce realizovat.“

 

Účast většiny klíčových firem je již potvrzena

Veletržní haly se plní: nyní je již potvrzena účast mnoha velkých firem zastupujících celé obory robotiky a automatizace. Mezi potvrzené vystavovatele z oboru robotiky patří ABB, Fanuc, Kawasaki, Kuka, Stäubli, Universal Robotics nebo Yaskawa.

Obor montážní a manipulační techniky zastupují společnosti Afag, Bosch Rexroth, Deprag, Festo, Hahn Group, Mikron, PIA Automation, Schaeffler, Schunk nebo Weber Schraubautomaten.

Silně zastoupený bude i obor strojového vidění, který k robotice neodmyslitelně patří. Na veletrhu se představí mj. firmy Basler, Carl Zeiss, Cognex, IDS, MVTec, VMT nebo Visio Nerf.

Také v oboru automatizace a řídicí techniky přislíbily účast renomované firmy, mezi nimi Beckhoff, Heidenhain, ifm electronics, Murrelektronik a Siemens.

Veletrh bude příležitostí také pro mnohé nováčky, aby v Mnichově své produkty a služby poprvé představili odborné veřejnosti a potenciálním zákazníkům či investorům.

 

Digitální integrace, umělá inteligence, udržitelná výroba, budoucnost práce

Veletrh Automatica 2023 se zaměřuje na tři klíčová témata: digitální integrace a umělá inteligence, udržitelná výroba a budoucnost práce.

Oblast digitální integrace a umělé inteligence řeší témata jako např. rozšířená a virtuální realita, digitální dvojčata a standardy pro propojenou produkci. Udržitelná výroba zahrnuje dosažení výroby neutrální z hlediska emisí CO2 a cirkulární ekonomiky, vytváření kapacit pro transformaci průmyslu a „zelené technologie“ – výrobní technologie šetrné k životnímu prostředí. Budoucnost práce úzce souvisí s pojmy, jako jsou spolupráce mezi člověkem a strojem, servisní robotika nebo mobilní robotika. Snadno použitelná automatizace a robotizace by měly být přístupné i malým a středním podnikům a méně automatizovaným výrobním i nevýrobním sektorům, jimž umožní kompenzovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

 

Munich_i potřetí

Již potřetí se uskuteční doprovodná akce munich_i, letos ve spolupráci s Mnichovským institutem robotiky strojové inteligence MIRMI z Technické univerzity v Mnichově. Cílem akce je uvést technický vývoj v oblasti robotiky a umělé inteligence do kontextu etické a sociální zodpovědnosti.

V rámci munich_i se uskuteční Hightech Summit, přehlídka AI.Society s rozsáhlým doprovodným programem diskusí o politických, obchodních a vědeckých souvislostech robotiky a hybridní robotická soutěž s názvem Robothon.

 

Bohatý doprovodný program

Během čtyř veletržních dnů čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program. Kromě osvědčených akcí, jako je Start-up Arena, společné stánky pro strojové vidění nebo inteligentní údržbu a vystavovatelská fóra, se veletrh Automatica 2023 zaměří na tato témata:

  • mobilní robotika ve výrobě,
  • servisní robotika,
  • podpora mladých talentů.

Uvedená témata mají velký potenciál pro dialog a diskuse a Anja Schneiderová očekává, že budou pro všechny účastníky přínosem.

Letošní TestZone, kde se představí ukázky robotů a robotizovaných pracovišť, se zaměří zejména na malé a středně velké podniky, jejichž úroveň automatizace je zatím nízká.

 

K české účasti

Vzhledem k silným obchodním vazbám mezi českými a německými podniky a vzhledem ke geografické blízkosti Mnichova se čeští návštěvníci v mnoha stáncích domluví česky, protože mezinárodní firmy zde budou mít své české zástupce. Připomínám, že loni nás z Česka přijelo 561, takže jsme byli na pátém místě mezi zahraničními návštěvníky (za Rakouskem, Itálií, Švýcarskem a Dánskem). Loňského veletrhu Automatica se zúčastnily tři české firmy, z toho jedna, JHV-Engineering, se již přihlásila i letos. Jde o rodinnou firmu, která poskytuje svým zákazníkům kompletní služby v oblasti automatizační techniky, zejména výroby a vývoje jedno­účelových strojů a zařízení, včetně robotizovaných pracovišť.

Další české firmy se ještě mohou k aktivní účasti přihlásit. Informace o veletrhu jsou k dispozici na https://automatica-munich.com/en/ nebo je možné kontaktovat zástupce Messe München v České republice, společnost EXPO-Consult+Service (https://www.expocs.cz/). Vystavovatelům pomůže s přihlášením na veletrh a návštěvníkům s nákupem vstupenek a zajištěním ubytování a dopravy. 

Petr Bartošík

 

Obr. 1. Na veletrh se již přihlásila většina klíčových firem z oboru (foto: Messe München)

Obr. 2. Součástí veletrhu je bohatý doprovodný program, který se koná přímo na výstavní ploše (foto: Messe München)