Aktuální vydání

celé číslo

04

2020

Balicí a plnicí linky, výrobní logistika

Příslušentví robotů

celé číslo

Veletrh Amper 2020

Současné směry vývoje v elektrotechnice, energetice, automatizaci, komunikaci, osvětlení a zabezpečení ukáže 28. ročník veletrhu Amper. Expozice početných firem budou rozloženy ve třech halách brněnského výstaviště: P, F a V. Návštěvníci se zájmem o automatizační, měřicí a zkušební techniku si prohlédnou především expozice v hale V. Ve stejné hale budou k vidění novinky v průmyslové informace, pohonech a výkonové elektronice. 

Přednášková fóra

Na výstavní ploše bude příležitost zajít do několika přednáškových prostorů, vyslechnout si přednášky, seznámit se s odborníky nebo se zapojit do diskusí. 

Fórum automatizace a digitalizace: stánek V 4.18

Digitalizace v průmyslu: chytré nápady, chytrá technika, chytří lidé je mottem letošního Fóra automatizace a digitalizace v hale V (ve stánku V4.18). Po celou dobu veletrhu bude v přednáškovém prostoru probíhat program odborných přednášek sestavený časopisem Automa. Zaměří se nejen na digitalizaci a související témata, jako jsou digitální dvojčata, umělá inteligence, strojové učení a internet věcí (IoT), ale také na řídicí a komunikační techniku, virtuální a rozšířenou realitu a na prostředky a systémy pro automatizační techniku pro moderní výrobu. Slovo rovněž dostanou pedagogové a firmy dodávající pomůcky pro odborné vzdělávání. Program přednášek je uveden na str. 7: 

Amper Computer Stage 2020: hala P

Přednáškový prostor Amper Computer Stage v hale P nabídne odborná vystoupení a panelové diskuse o informační technice a telekomunikacích. Hlavními tématy budou chytré domy včetně hlasových asistentů a internet věcí (IoT). Diskutovat se bude např. o bezpečnosti mobilních telefonů, třeba o tom, jak funguje rozpoznání obličeje, otisky prstů a další biometrika. Posluchači se dovědí o funkcích současných síťových úložišť a dostanou odpověď na otázku „Co umí portál občana a skutečně potřebujete e-občanku?“. 

Fórum Optonika 2020: stánek F 2.31

Fórum pořádané ve spolupráci s Českou a Slovenskou společností pro fotoniku nabídne odborníkům, obchodníkům, ale i široké veřejnosti vše z oborů optika a fotonika. Diskutovanými tématy budou lasery a jejich využití ve výzkumu, senzory, optické vlnovody, fotonická komunikace a fotonické sítě, analýza a využití nanostruktur a mnoho dalších. 

Zvláštní výstavní plochy

Kromě konferencí a přednáškových fór najdou návštěvníci na veletrhu Amper několik tematicky zaměřených výstavních sekcí: 

Amper e-MOTION

Velký prostor bude vyhrazen v hale F přehlídce elektromobility Amper e-Motion. Jde již o tradiční součást veletrhu Amper, kde bude možné si prohlédnout a osobně vyzkoušet elektrické a hybridní dopravní prostředky i nejmodernější infrastrukturní zařízení pro elektromobily. 

5G Experience Zone

V hale P se ve výstavní sekci 5G Experience Zone představí vystavovatelé z oborů telekomunikace a digitalizace, zvláště firmy nabízející výrobky a služby ve spojení se sítí nové generace 5G. Návštěvníci se seznámí např. s inovacemi, které umožní síť MPN (Mobile Private Network) postavená na 5G, dozvědí se, jak pomůže ve výrobě rozšířená a virtuální realita nebo jak vypadá první tzv. 5G smart factory na výrobu elektromobilů v německém městě Aachen. V této zóně představí společnost Vodafone spolupráci s městy ze soutěže 5G pro pět měst, kterou vyhlásilo Ministerstvo průmyslu
a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. 

Amper Startup 2020

Cílem přehlídky Amper Startup v hale P je podpořit začínající firmy. Výhodné podmínky prezentace na veletrhu jim usnadní vstup na trh. Mladé firmy představí své inovátorské projekty, ukážou model svého podnikání a mohou oslovit nové investory. 

Smart & Safe City 

Zástupci místních samospráv a odborníci jsou zváni do výstavní sekce Smart & Safe City v hale P, kde bude propagována pokročilá technika a systémy, které jsou v konkrétních řešeních využívány k bezpečnému zajištění služeb ve městech. Současně se bude konat konference Kybernetická bezpečnost 2020, na které vystoupí zástupci státních institucí i komerčních firem. Diskutovat se bude o nových řešeních z oblasti bezpečnosti informační a komunikační techniky a o konkrétních kybernetických hrozbách. 

Fórum energetiky 2020

Kdo se zajímá o to, co se děje v energetice, může si vybrat z nabídky přednášek, seminářů a konferencí, které proběhnou v rámci Fóra energetiky. Pořadateli přednášek jsou:

  • Česká fotovoltaická společnost – přednáška Potřebnost a využití či nevyužití akumulace ve fotovoltaických systémech, dne 17. 3. v 10.00 až 11.30 v Kongresovém centru v sále B,
  • Výzkumné a vývojové centrum obnovitelných zdrojů a elektromobility   přednáška Energie na dlani, dne 17. 3. ve 12.00 až 14.00 v Kongresovém centru v sále B,
  • FCC Public – konference Energie pro budoucnost XXVI, dne 18. 3. v 9.30 až 13.30 v sále P3,
  • UJV Řež – přednáška Česká cesta vodíku – překročili jsme Rubikon, dne 18. 3. v sále P3,
  • Solární novinky.cz – konference Energetická soběstačnost v praxi, dne 19. 3. v 10.00 až 13.00 v Kongresovém centru v sále C,
  • Magazín Ušetřeno.cz, Elektřina.cz – konference 3 zákaznické trendy v energetice, které změní celý obor, dne 19. 3. v 10.00 až 11.00 v sále P5,
  • Český svaz zaměstnavatelů v energetice – seminář Aktuální situace v energetice, dne 20. 3. v 10.00 až 12.00 v sále P4.

Doprovodný program veletrhu Amper 2020 zahrnuje i další konference a semináře, které jsou uvedeny na http://www.amper.cz/program/prednasky-a-seminare-2020.html

(ev)

Obr. 1. Program Fóra automatizace a digitalizace v hale V přiláká odborníky i studenty