Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

V Rusku se očekává růst trhu s automatizačními systémy pro energetiku

Trh s automatizačními systémy pro energetiku v Rusku v důsledku celkových investic do tohoto sektoru z dlouhodobého pohledu poroste. Konstatuje to studie konzultantské společnosti Frost and Sullivan. V krátkodobém intervalu ještě nastane pokles o 5 až 10 %, způsobený propadem poptávky po energii a odložením investic v důsledku krize, ale potřeba modernizace energetického průmyslu v Rusku je obrovská a investice není možné dlouho odkládat. Podle některých významných firem na trhu lze oživení očekávat již na sklonku letošního roku nebo nejpozději příští rok. Objem trhu s automatizačními systémy v energetice je v současné době v Rusku na úrovni 155 milionů amerických dolarů, ale do roku 2020 by měl podle různých odhadů dosáhnout minimálně 250, maximálně až 430 milionů dolarů. Odhady zahrnují distribuované řídicí systémy (DCS), programovatelné automaty (PLC) a systémy HMI/SCADA pro tepelné, vodní a jaderné elektrárny.
 
Klíčovou oblastí energetiky zůstávají tepelné elektrárny. Z hlediska objemu investic zde největší podíl mají komplexní systémy DCS, zvláště v nově budovaných elektrárnách. Při modernizaci starších elektráren však mají na celkovém objemu investic větší podíl systémy SCADA a HMI. Stejně je tomu i u menších tepelných elektráren.
 
Zajímavou příležitostí jsou dodávky automatizovaných systémů, zejména PLC a HMI/SCADA, pro rostoucí segment malých vodních elektráren. Zde jsou provozovatelé zvláště citliví na cenu a velkou šanci na uplatnění mají domácí ruští a východoevropští dodavatelé. Systémy DCS se uplatňují jen ve velkých hydroelektrárnách.
 
Jaderná energetika je nejen v Rusku doménou komplexních DCS. Ovšem i zde je při modernizaci pomocných provozů velký trh pro systémy PLC a HMI/SCADA.
 
Protože v mnoha elektrárnách byly automatizační systémy instalovány postupně, jsou často fragmentovány do samostatných částí. Důležité jsou proto služby zajišťující jejich vzájemnou integraci. „Má-li být instalován nový, komplexní systém řízení provozu elektrárny, je třeba co nejlépe využít již instalované a provozované automatizační prostředky. Pro zahraniční dodavatele je proto výhodné navázat spolupráci s místními inženýrskými firmami,“ tvrdí ve studii Karthikeyan Balasubramaniyam ze společnosti Frost and Sullivan. Nejen to, služby místních inženýrských firem jsou pro zahraniční dodavatele výhodné i z hlediska ceny práce. Také školení pracovníků obsluhy prováděné místními firmami v jejich mateřském jazyce je mnohem snazší a účinnější. Rovněž partnerství s místními firmami, obeznámenými s trhem, významně pomáhá při získávání zakázek v Rusku. (Podle studie Frost and Sullivan, duben 2010.)

(Bk)