Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

V Berlíně byla založena asociace MindSphere World

Společnost Siemens AG založila společně s 18 partnery asociaci MindSphere World (www.mindsphereworld.com), sdružení uživatelů otevřené cloudové platformy pro IoT MindSphere. Cílem nové asociace je podporovat členy ve vývoji a vylepšování řešení využívajících této platformy a v pronikání na nové trhy v době digitalizace hospodářství.

Činnost asociace má zahrnovat společný návrh požadavků uživatelů kladených na MindSphere a doporučení pro jednotná standardizovaná pravidla, jak využívat data z MindSphere. Další rolí asociace je podporovat výzkum, vývoj a vzdělávání v oblasti systémů IoT s MindSphere. Jak řekl Jan Mrosik, ředitel divize Siemens Digital Factory a předseda představenstva vznikající asociace, záměrem je vytvořit a rozšiřovat využití MindSphere, nejprve v Německu, a později po celém světě.

Členové asociace se budou sdružovat do pracovních výborů, jež se budou zabývat jednotlivými tématy, jako jsou požadavky kladené na MindSphere ze strany průmyslových firem, koncepty správy dat (tj. jejich dostupnosti, využití a zpracování) nebo propagace platformy MindSphere.

Zakládající členové asociace jsou firmy Siemens, ASM Assembly Systems, Chiron Group, Eisenmann, Festo, Gebr. Heller Maschinenfabrik, Grob-Werke, Heitec, Index-Werke, J. Schmalz, Kampf Schneid- und Wickeltechnik, Kolbus, Kuka, FFG Europe & Americas (MAG IAS), Nordischer Maschinenbau Rud. Baader, Rittal, Sick, Trumpf Werkzeugmaschinen a Michael Weinig.

Úvodní schůzka se konala v MindSphere OpenSpace, kancelářských prostorech, jež jsou součástí hubu Factory Berlin, podporovaného německou vládou, firmou Siemens a dalšími průmyslovými společnostmi. Cílem hubu Factory Berlin je vytvořit místo, kde se budou potkávat technicky vyspělé firmy s vývojáři a vznikajícími start-upy, jejichž základní zaměření je na internet věcí.

V Česku chystá firma Siemens oficiální uvedení platformy MindSphere na jaro tohoto roku. Čtenáře o něm budeme včas informovat.

Zákazníci využívající novou verzi TIA Portal V14 však mohou cloudovou platformu MindSphere prostřednictvím funkce Cloud Connector používat již nyní.

(Bk)