Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení a milí čtenáři
systémy strojového vidění jsou systémy, které již od počátku využívají metody umělé inteligence. Právě zde jsou dobře vidět mnohé její výhody i slabiny. Strojové učení a využití neuronových sítí vyžadují obrovské množství dat. Je to podobné jako u člověka: má-li člověk např. spolehlivě kontrolovat vizuální defekty výrobku, musí se nejprve naučit, jak takové defekty vypadají.
Učí-li se systém strojového vidění vše od počátku, je proces učení poměrně zdlouhavý. Proto se někdy používají předučené systémy, které už od výrobce určité znalosti mají. Podobně jako čerstvý absolvent: něco si ze školy pamatuje, bez zaučení se sice neobejde, ale když má dobrý základ, jde mu učení rychleji. Na podobném principu fungují např. kamery s umělou inteligencí od firmy Cognex (str. 18 až 19).
Kamerové systémy s umělou inteligencí jsou také námětem článku na str. 20. V tomto případě jde o kamerové systémy firmy Konica, které jsou schopné detekovat např. podezřelou aktivitu osob ve veřejném prostoru. To může být některým lidem nepříjemné, ale takový kamerový systém může upozornit na agresivního útočníka nebo i na člověka, kterému se udělá špatně a spadne na zem. V našem trochu nevšímavém světě je to vlastnost docela užitečná, ne?
Vyvážit ochranu osobních údajů s možnostmi sdílení a vyhodnocování dat je docela oříšek. Nechováme se zrovna logicky: kamerové systémy, které nás sledují a vyhodnocují naše chování, nám vadí, a na sociálních sítích na sebe prozradíme leccos – a to je pro systémy umělé inteligence skutečný datový poklad.
Zajímáte-li se o strojové vidění, doporučuji rovněž článek firmy Turck na str. 16 až 18. Popisují se v něm snímače na principu řádkového konfokálního zobrazení. Vzpomínám si, jak nám ve škole doc. Antonín Baudyš vysvětloval, jak vzniká laterální chromatická aberace neboli barevná vada polohy – BVP, kterou u běžných fotoaparátů nechceme, ale tyto snímače ji naopak využívají. Nás tenkrát zaujalo, že pan docent, pacifista a pozdější ministr obrany, netuší, že BVP je také zkratka námi tehdy „oblíbeného“ bojového vozidla pěchoty. Něco málo o optických vadách mi ještě v paměti zůstalo, ale vojenskou techniku už opravovat neumím. A pan docent už přednáší někde jinde – zemřel v roce 2010.
Petr Bartošík