Úvodník

Vážení a milí čtenáři,
chemický průmysl je z hlediska automatizace a digitalizace náročným oborem. Všechny změny vyžadují velké investice a hodně času, proto není velká ochota stávající a fungující systémy měnit nebo zdokonalovat. Dvojnásob to platí v oborech, které musí splňovat přísné regulatorní požadavky. To je zejména farmaceutický průmysl – zařízení, které je jednou validováno a uvedeno do provozu, je obtížné jakkoliv měnit.

Jenomže chemický průmysl je také oborem, kde je velký potenciál úspor a dodatečných zisků z uplatnění digitalizace. Namátkou je to simulace výrobních zařízení a využití digitálních dvojčat při projektování zařízení, při jejich uvádění do provozu i při případných změnách technologie. Simulace umožní zkrátit dobu projektování a otestovat chování zařízení i v podmínkách, které by jinak byly obtížně dosažitelné nebo nebezpečné. Další oblastí je údržba zařízení: dodatečná data získávaná ze snímačů, pohonů a jiných komponent řídicího systému pomáhají učinit si obraz o technickém stavu („zdraví“) zařízení, lépe plánovat servisní zásahy a předcházet neplánovaným odstávkám, které jsou v těchto oborech zvláště nákladné. Více o trendech v automatizaci a digitalizaci v procesním průmyslu si můžete přečíst na str. 11 až 12 v článku Trendy v automatizaci procesního průmyslu podle NAMUR.

Pravidlo, že řídit mohu jen to, co umím měřit, znají v našem oboru asi všichni. Mnohé procesy, zvláště v dávkové výrobě, jsou ale černými skříňkami: na začátku se odměří správné množství surovin, udržují se předepsané provozní podmínky, podle receptury se vše míchá, ohřívá nebo chladí a teprve na konci se provede laboratorní rozbor produktu, zda se všechno „povedlo“. A když se všechno nepovede, musí se začít znovu. To je neefektivní z hlediska nákladů i času. Proto se stále více zavádí provozní analytická technika, jež umožňuje sledovat kvalitu vyráběného produktu in-line a v reálném čase. Potom je možné v případě nepříznivého trendu včas zasáhnout a výrobní dávku zachránit – nebo výsledný produkt vyrábět efektivněji. Příští rok se v Praze uskuteční veletrh ProcesExpo, který bude věnovaný právě provozní analytické technice (viz str. 28). Automa bude jeho mediálním partnerem.

Vážení a milí čtenáři, protože toto číslo dostanete do rukou v adventní době, dovolte mi poděkovat vám za dosavadní přízeň, popřát vám krásný zbytek roku a do toho nového hodně optimismu, dobra a pokoje – ve světě i v našem nitru.

 

Petr Bartošík, šéfredaktor