Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,

toto vydání časopisu se dostane do schránek v době, kdy se už asi budete balit na dovolenou. Letos již není cestování ničím omezováno, a tak je zase zpátky doba, jak jsme ji znali před epidemií. Jezdíme po veletrzích, tiskových konferencích, na uvádění nových výrobků. Rádi zajedeme na reportáž, rozhovor apod. Jsme tudíž stále na cestách a z těch cest přivážíme informace o tom, co se děje v oblasti automatizace, senzoriky a průmyslové informatiky. Vydejme se tedy po stopách jednotlivých redaktorů tohoto vydání.

Petr Bartošík se v únoru v Pardubicích na konferenci JSP seznámil s přístroji na úpravu signálů pro procesní průmysl dánské společnosti PR Electronics a z této cesty vznikl článek na str. 24. A v půlce dubna se již procházel po hannoverském výstavišti, kde probíhal průmyslový veletrh Hannover Messe. Tam ho ve stánku O2 Telefónica zaujaly živé ukázky internetu věcí založené na sítích 5G a a SD-WAN. Jednou z ukázek byl robotický vysavač Nexaro schopný komunikovat přes mobilní sítě, přijímat pokyny a předávat informace o tom, jaké prostory již uklidil. Z návštěvy tohoto stánku se zrodil článek na str. 36.

Ještě v dubnu se Petr Bartošík vydal do úpravny vody Hrobice a v jeho reportáži na str. 10 se dozvíte, jak se získává a upravuje pitná voda pro Pardubice, Přelouč, Holice a široké okolí. Podrobně je popsán decentralizovaný systém řízení se sběrnicí Profinet založený na systémech a zařízeních společnosti Siemens.

Radim Adam byl v květnu v Paskově u Ostravy, kde společnost Kvados předváděla plně autonomní vozík PalletJack řízený lidarem. Nepotřebuje žádné fyzické vytváření trasy prostřednictvím navigačních prvků, ale orientuje se pomocí vložené mapy (str. 40). Radim je také autorem reportáže z opavské firmy Ostroj, která vyrábí důlní stroje pro hlubinnou těžbu. Tato firma se pustila do náročného úkolu, a to nahradit původní podnikový informační systém ERP modernějším, takovým, který jí pomůže standardizovat a automatizovat procesy a zároveň je sjednotit napříč jednotlivými divizemi společnosti. Jak to dopadlo, si můžete přečíst na str. 14.

Já jsem cestovala jen po Praze. V Horních Počernicích, kde sídlí společnost Fanuc Czech, jsem na Veletrhu robotických příležitostí mohla vidět v provozu roboty a obráběcí stroje značky Fanuc a rovněž stánky firem, které dodávají příslušenství pro roboty a obráběcí stroje (str. 28). Také jsem přijala pozvání na tiskovou konferenci o veletrhu EMO Hannover v centru Prahy a potěšilo mě, že je Česká republika stále významným dodavatelem obráběcích strojů, jak se můžete dočíst na str. 46. Pak jsem se vydala do Letňan na tradiční výstavu Vodovody a kanalizace, kde vystavuje dost firem z oboru měřicí, regulační a řídicí techniky a byly na ní vyhodnoceny zajímavé exponáty v soutěži Zlatá Vod-Ka (str. 45).

Na závěr vám, milí čtenáři, přeji šťastný návrat z každé cesty.

 

Eva Vaculíková, redaktorka