Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení a milí čtenáři,
i nás to trochu plete, když číslo 3 vychází začátkem června. Opravdu není březen, to jsme jen přechodně přešli na šest vydání do roka. Záměrně nepíšu na dvouměsíční periodu, protože jednotlivá vydání nejsou v roce rozdělena rovnoměrně, abychom se přizpůsobili významným českým i zahraničním veletrhům.
Na str. 47 a 48 si můžete přečíst článek našeho kolegy Radima Adama o tom, jak hodnotí veletrh Amper i Fórum automatizace a digitalizace, a v příštím čísle se ještě vrátíme ke Zlatým medailím. Oceněné exponáty byly zajímavé, a nakonec ani přihlášených nebylo o mnoho méně než v jiných letech. Ovšem jinak byl veletrh velmi „kompaktní“, kratší i menší, letos jen ve dvou pavilonech. To by vůbec nevadilo, horší je, že si nám návštěvníci stěžovali, že se chtěli tuhle zajít podívat, tamhle pozdravit obchodní partnery a onde konzultovat zákaznické úpravy výrobků – a firmy, které chtěli navštívit, letos na Amperu nebyly. Tady nejde o počet, ale když na veletrhu chybí klíčové firmy v oboru, je to špatný signál pro návštěvníky i potenciální vystavovatele.
Zanedlouho nás čeká veletrh Automatica v Mnichově, kterému se v tomto čísle věnuje hned několik kratších článků (str. 43, str. 51). Na tento veletrh jsem zvědavý, protože se koná mimořádně už po roce od posledního veletrhu (běžně má dvouletou periodu), a i když loni nebyl vůbec špatný, letos zřejmě přinese ještě více novinek. Pozvánky budeme průběžně zveřejňovat rovněž na webu www.automa.cz a vše podstatné se potom dozvíte v podzimních vydáních.
To už bude také čas Mezinárodního strojírenského veletrhu. Rozhovor s Michalisem Busiosem, ředitelem veletrhu, o přípravách veletrhu a projektu Digitální továrna je na str. 53 a 54.
V květnu se také po dlouhé době uskutečnila osobní schůzka našeho redakčního kruhu. Shodli jsme se, že jedním z témat, na něž by časopis měl klást zvláštní důraz, je jeho vzdělávací úloha. V tomto čísle tedy najdete článek o exkurzi slovenských středoškoláků do Hradce Králové a okolí v rámci programu Erasmus (str. 6 a 7) nebo o soutěži pro žáky a ukázce robotické techniky v Brně (str. 10). Ale nejde jen o informace o různých akcích pro žáky a studenty (víte-li o takových, dejte nám prosím vědět), ale především o to, abychom v časopise zvýšili počet vzdělávacích článků a seriálů – jako je např. seriál od firmy Endress+Hauser o měření páry (jeho třetí díl najdete na str. 32). Budeme se snažit, a rádi, ale neobejdeme se bez těch, kteří se budou chtít o své znalosti a zkušenosti podělit a pochlubit se svými výsledky.
Petr Bartošík, šéfredaktor