Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Úvodník

Vážení a milí čtenáři,

konečně se k vám se zpožděním a s omluvou za ně dostává letní vydání časopisu Automa. Najdete v něm mj. rozsáhlou diskusi o energetice. To je v současné době velmi aktuální téma, zajímavé i z hlediska automatizace a řízení. Rostoucí ceny energie a hrozící nedostatek zdrojů vzbuzují obavy, ale současně jsou výzvou hledat rezervy a úspory, a to nejen v průmyslu, ale i v domácnostech. Můžeme snížit teplotu v místnosti, kde bydlíme, můžeme chodit více pěšky než jezdit automobilem – ale díky automatizaci také můžeme hledat řešení, která dokážou přinést významné úspory, a přitom výrazně neomezit náš komfort. V průmyslu je potenciál úspor ještě větší než v soukromé sféře. Úspory energií a surovin je téma, kterému se budeme dále věnovat. Budeme se věnovat i jeho přiblížení žákům a studentům technických škol. Je možné vymyslet nespočet zajímavých „školních úloh“ vhodných pro středoškoláky. U složitějších soustav, kde se berou v úvahu i predikce spotřeby a cen energie, už jsou regulace a optimalizace oříškem i pro zkušené inženýry.

Stejně důležité téma je vodárenství a hospodaření s vodou. Oldřich Kupa z firmy Siemens (rozhovor s ním najdete na str. 6) má pravdu v tom, že žijeme ve vodním blahobytu a bereme vodu jako samozřejmost, ale ve světě je mnoho zemí, kde tomu tak není, kde je voda opravdu strategickou surovinou a kde se lidé dávají do pohybu, protože je zemědělství na stále sušší půdě neuživí. I k rozumnému hospodaření vodou může automatizace výrazně přispět.

V tomto čísle najdete i ohlédnutí za veletrhem Amper a za Fórem automatizace a digitalizace, které jsme zde pořádali. A příští číslo časopisu už bude věnováno MSV v Brně. Tam budeme součástí projektu Digitální továrna. Současně budeme mediálním partnerem tradiční ukázkové balicí linky Packaging Live. Vystavovatelé pochopitelně budou moci pozvat návštěvníky do svých expozic formou souhrnného článku nebo samostatnými odbornými a obchodně-technickými články. A čtenáři se budou moci těšit na články, reportáže a rozhovory o digitálních dvojčatech, o 3D tisku nebo o jednom z exponátů, který na loňském veletrhu získal zlatou medaili.

Petr Bartošík, šéfredaktor