Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Úvodník

Vážení a milí čtenáři

toto číslo časopisu Automa jste měli dostat před veletrhem EmbaxPrint v Brně, který však byl přesunut na 19. až 21. listopadu 2020. Číslo přesto zůstalo zaměřeno na roboty a stroje pro balení a manipulaci.

Vzhledem k aktuální situaci jsme přidali také několik článků o robotech, které pomáhají při dezinfekci – nejen v nemocnicích. A rovněž články o výrobě českých polomasek a modernizaci výroby filtrů.

Nejsem žádný odborník na reálné viry, spíše na ty digitální. Lékaři nemohou s epidemií bojovat tak, že zavirovaný systém smažou a obnoví ho ze zálohy. Odborníci na kybernetickou bezpečnost jim zase závidí imunitní systém. Kdyby tak šlo počítačovou síť naočkovat proti ransomwaru! Ale některé podobnosti tu přece jsou. Třeba to, že ochrana je tak silná, jak silný je její nejslabší článek, že ochrana perimetru přináší jen falešný pocit bezpečí, že stejně důležitá jako technická opatření jsou správně nastavená pravidla a školení, nebo to, že nejzávažnější škody si často způsobí sám uživatel, když podlehne panice.

Doporučuji také článek o možných scénářích vývoje po čínském koronaviru (str. 10). Vychází ze studie konzultantské společnosti ARC Advisory Group, která je na rozdíl od některých jiných založena na reálných údajích a postupech při zotavení hospodářství po epidemiích SARS (2002 až 2003) a MERS (v několika vlnách 2012 až 2015), po hurikánu Katrina a po zemětřesení v Japonsku. Zkušenosti z těchto událostí lze pochopitelně přebírat jen omezeně, protože ani v jednom případě nešlo o celosvětovou krizi. Navíc není jasné, jak dlouho může současná situace trvat – analytici ARC nejsou epidemiologové a nemohou jim mluvit do řemesla, když se i sami renomovaní epidemiologové v novém čínském koronaviru velmi zmýlili a zpočátku jeho potenciál způsobit pandemii podceňovali.

V tomto čísle na str. 33 až 35 uveřejňujeme též článek o historii robotiky v Československu, který je současně pozvánkou na brněnskou robotickou výstavu. Neobejde se to bez zmínky o původu slova robot. Nyní mi však dovolte připomenout jinou Čapkovu hru, Bílou nemoc. „V Číně, pane, se skoro každý rok vynoří nějaká nová zajímavá choroba – to dělá ta bída; ale žádná dosud neměla takový úspěch jako nemoc Čengova...“ Ve hře ale nejde o to, z které pekelné díry nemoc přišla a proč, nýbrž o to, zda se my dokážeme ubránit mocí posedlému maršálovi, hrabivému majiteli zbrojního koncernu a jejich zfanatizovaným příznivcům – v třicátých letech i nyní.

Přeji vám, drazí čtenáři, hodně zdraví a odolnosti proti virům i maršálům – a myjte si ruce a noste roušky. Potom si budeme moci zajet jak na zmíněnou výstavu robotů do Brna, tak na představení hry R.U.R. do Plzně a třeba nám divadelní spolek DRJ v pražském Divadle Na Prádle ještě zopakuje Čapkovu Bílou nemoc. Už se těším.

 

Petr Bartošík, šéfredaktor